Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... cum pot inchide procedura insolventei in recurs?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

cum pot inchide procedura insolventei in recurs?

Buna ziua,
Dupa deschiderea procedurii generale a insolventei societatii unde lucrez, am formulat recurs, in speranta ca vom obtine inchiderea acestei proceduri in temeiul platii creditorilor care au cerut insolventa. Administratorul judiciar desemnat ne-a anuntat insa ca nu ne va permite plata acestor creditori din banii societatii pe considerentul ca sint datorii de dinainte de deschiderea procedurii, ca este o procedura colectiva si ca nu poate permite plata preferentiala a unor creditori in detrimentul celorlalti. Am solicitat si suspendarea executarii, dar pina la judecarea acesteia sau in ipoteza in care nu se va admite cererea de suspendare, indicati-mi, va rog, o modalitate de a efectua plata acelor creditori pt a obtine inchiderea procedurii la recurs. Va multumesc.
singura modalitate este plata debitelor catre creditori. din cite stiu, in acest caz, recursul nu este suspensiv de executare. o modalitate de rezolvare a problemei ar fi si planul de reorganizare...asta numai daca a fost solicitat.
Va multumesc pt raspuns, dar intrebarea mea este: ce "portite" (din legea insolventei) am pentru a plati acesti creditori, atita vreme cit conturile bancare sint indisponibilizate de administratorul judiciar desemnat si acesta mi-a spus clar ca nu va incuviinta plata acestor creditori (cei care au solicitat deschiderea procedurii).
NU este nici un practician in insolventa pe forum?:(
Dupa deschiderea procedurii generale a insolventei societatii unde lucrez, am formulat recurs, in speranta ca vom obtine inchiderea acestei proceduri in temeiul platii creditorilor care au cerut insolventa.

lichidatorul are dreptate ...
Procedura nu se poate inchide decat dupa plata tuturor creditorilor societatii nu numai a creditorului declansator !
da, poate ca aveti dreptate, dar in practica sint frecvente asemenea cazuri. iar plata tuturor creditorilor este imposibila!. si pe de alta parte, nu este absurd ca pentru o creanta aproape de pragul minim prevazut de lege sa raminem in insolventa, deoarece ni se pretinde "plata tuturor creditorilor". exista firme in Romania la acest moment care sa-si fi achitat toti creditorii? sau o data pornit tavalugul insolventei acesta nu mai poate fi oprit?