Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract de intermediere?Sau...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract de intermediere?Sau...

Va salut. Ce tip de contract incheie agentiile de turism cu unitatile de cazare, restaurante, muzee, facilitati de distractie, linii de transport aerian/rutier/maritim, etc? Ma refer la acele pachete care includ trasee cu obiective de vizitat, cazare, mese, toate gratuite. Si oare cum castiga o agentie de turism, ca intermediar intre clent si alte persoane juridice, adica ce tipuri de contracte incheie? Ma puteti lamuri? Va multumesc
Buna ziua !
In procent foarte mare se incheie contracte de colaborare. Agentia de turism castiga prin includerea in respectivul contract a unui comision de promovare a pachetului turistic.
Cu stima !
Multumesc. Ma intreb daca, spre exemplu, in cazul cardurilor sau legitimatiilor pentru reduceri sau servicii gratuite oferite de A catre terti (clientii lui B), pentru ca acestia sa beneficieze de reduceri cand achizitioneaza de la B, nu este mai potrivita stipulatia pentru altul/contractul in folosul tertilor? Asa sa fie, cum vi se pare? (Sper ca m-am facut inteles in legatura cu acele cazuri la care ma refer: X ii plateste lui A pt un card de reduceri cu care poate achizitiona produse la pret redus de la B). Multumesc.