Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie comunitara - Italia
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie comunitara - Italia

lucrez in italia ,am cotizat si in romania la sistemul de pensii,vreau sa stiu daca se cumuleaza perioada din tara cu ceea de aici
ce trebuie sa fac ,daca obtin cetatenie italiana
multam fain
Romania a incheiat cu Italia conventie de reciprocitate in domeniul asigurarilor sociale iar perioada lucrata in Romania constituie stagiu de cotizare si in Italia. Puteti, cand veti indeplini conditiile legale, sa primiti o pensie si din partea statului roman.

Pentru adaugarea perioadei lucrate in Romania urmeaza sa va adresati casei de pensii de care apartineti in Italia si sa completati formularele europene. Schimbul de formulare se va face intre state, prin Instituto Nazionale Previdenza Sociale si Casa Nationala de Pensii si Alte Drepturi de Asigurari Sociale. Va previn, procedura este greoaie si de durata.

Gabriela Pintea, Consilier juridic