Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... actiune in pretentii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

actiune in pretentii

in anul 2008 am cumparat un teren printr-un antecontract de vanzare-cumparare iar la semnarea actului a participat mandatara vanzatoarei. Perfectarea ulterioara a actelor de vanzare-cumparare am conditionat-o de obtinerea unui credit bancar care sa acopere diferenta de pret din pretul total stabilit (am achitat un avans la semnarea antecontractului) dar nu mai tarziu de 21 zile din momentul inchierii antecontractului. Desi am depus toate diligentele la banca pentru a obtine creditul, banca mi-a refuzat acordarea acestui credit, nemaiputand astfel sa achit intergal pretul terenului. Ca urmare acestui fapt, vanzatoarea ar trebui sa imi restuie avansul acordat intrucat, contractul de vanzare cumparare nu a putut fi perfectat, fara ca eu sa am vreo culpa, insa aceasta refuza. Impotriva cui formulez actiunea in instanta, impotriva proprietarei terenului in cauza sau a mandatarei acesteia?????
buna ziua.
impotriva proprietarei terenului, mandatara doar a reprezentat-o pe aceasta.
Formulati actiune impotriva promitentei vanzatoare( proprietara terenului), nu conteaza de cine a fost reprezentata la incheierea antecontractului.

exista sanse sa imi recuperez suma acordata ca avans??? exista un temei legal in acest sens?
depinde de clauzele pe care le contine antecontractul dvs.