Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumpărare casă, transfer bani în contul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumpărare casă, transfer bani în contul concubinului cu procură, datorii la bănci

Buna ziua ,
Am semnat un precontract si am achitat un avans cash catre vanzatoare.
La semnarea contractului ar trebui sa virez banii in contul concubinului ,cu procura ,deoarece vanzatoarea are datorii mostenite de la sotul defunct .
Nu sunt ipoteci sau datorii legate de casa ,aceasta fiind mostenita acum o luna de vanzatoare . (Unic mostenitor)
Este vreun risc pentru mine ca si cumparator sa fiu vizat de banci sau de altcineva deoarce vanzatoarea fenteaza bancile ?
Multumesc anticipat .
Sa intelegem ca ati achitat avansul catre vanzatoare si ati incheiat un act sub semnatura privata sau un antecontract la notar? Sa intelegem ca ulterior veti finaliza contractul de vanzare cu mandatarul vanzatoarei (ma rog, concubinul acesteia, are mai putina importanta), caruia ii veti achita si suma, in contul lui (si nu in contul vanzatoarei). Corect?
Da, este o abordare atipica, deoarece de obicei plata se face in contul vanzatorului, insa nimic nu impiedica partile ca sa dispuna prin vointa lor ca plata sa se faca in contul madatarului, iar ulterior acesta si vanzatoarea sa se desocoteasca. Fata de cele de mai sus, este necesar ca mandatul respectiv (procura) sa fie expres si clar intocmita in acest sens.
Acum, se poate pune si intrebarea, de unde stiti dvs ca vanzatoarea fenteaza bancile? V-a divulgat ea aspectul sau este o presupunere a dvs.? (raspunsurile nu intereseaza in mod absolut, eventual trebuie apreciat in ce masura sunteti parte la o eventuala frauda, cu intentie si cu buna stiinta).
trandafir2, moderator
Dupa semnarea antecontractului mi-au adus la conostiinta ca asa se va face plata la contract ,asa au stabilit si cu notarita. Eu am intrebat de ce si ei mi-au spus ca asa doresc si este perfect legal . Apoi am intrebat un vecin mai in varsta care mi-a spus ca asta ar putea fi problema ..
In final am mers la notarita care mi-a spus ca nu vede de ce nu poate incasa vanzatoarea banii prin mandatar.
Nu pot decat sa reiau ce am scris mai sus. Nu vad niciun impediment ca actul sa se faca in acest mod, daca partile asa agreeaza. Iar faptul ca ati discutat si cu notarul vine sa confirme acest lucru.
trandafir2, moderator
buna seara!
nu este sanatoasa cumpararea aceasta.
orice creditor care va afla ca in ultima luna vinzatoarea a mostenit si apoi a instrainat un imobil, va putea cere in instanta anularea actului de vinzare cumparare si executarea silita a imobilului mostenit.
aceasta situatie va va pindi timp de trei ani,