Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... antecontract prima casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

antecontract prima casa

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu privire la formularea clauzelor unui antecontract de vanzare cumparare prin credit ,, Prima casa'':

Peste doua zile trebuie sa semnez acest antecontract in calitate de promitent cumparator si sa platesc promitent vanzatorului un avans de 2000Euro. Ce clauze ar trebui sa includ astfel incat sa diminuez cat mai mult riscul de a pierde avansul?Cum ar trebui acestea formulate?

Multumesc.
Ar trebui sa inserati o clauza potrivit careia, in cazul in care banca nu va acorda creditul pentru perfectarea antecontractului, promitentul vanzator se obliga sa va restituie avansul in termen de X zile de la data la care ii notificati refuzul bancii.