Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general tipizate pentru II
Discuție deschisă în Contabilitate în general

tipizate pentru II

Buna ziua,
Am infiintat o intreprindere individuala cu activitate comert cu amanuntul in magazine nespecializate, iar magazinul l-am deschis la sediul social. Imi puteti spune de ce registre mai am nevoie, in afara de registrul jurnal de incasari si plati si registru inventar?
Am nevoie de registrul unic de control?
Firma este platitoare de TVA.
Multumesc.
Da aveti nevoie si de registrul unic de control.
ContSters145137, utilizator
si ce alte registre imi mai trebuie?
Multumesc.
Buna ziua din nou.
Deci registrele:
- jurnal de incasari si plati si registru inventar
-Registru unic de control
- registrul de vanzari si cumparari - depuneti decontul de TVA si 394
Aveti salariati?
Nu. Din cate am inteles trebuie sa platesc la asigurarile sociale.
Multumesc