avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2000 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... rezolutie trimisa deschisa (fara plic) Violare ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

rezolutie trimisa deschisa (fara plic) Violare corespondenta

Am primit o rezolutie din partea Parchetului in vederea unei urmarii penale, dar nu am primit-o in plic ci simplu foaia cu rezolutia! Trimiterea ei astfel nu reprezinta o incalcarea a dreptului corespondentei! Oricine putea sa citeasca ce este scris in rezolutie! Astept un raspuns urgent! Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Diana Ramona , Alte profesii 21:45, 11 Octombrie 2010
In situatia prezentata, nu subzista elementele incadrarii sub incidenta infractiunii mentionate de dvs
In contextul actual al lipsei majore de fonduri,majoritatea corespondentelor ,in special cele fara regim special (ex hotarari ale instantei,comunicari ale BEJ),se trimit prin corespondenta deschisa .
Asa le trimite parchetul.
Puteti reclama afectarea imaginii dvs,daca prin citirea continutului respectivei adrese de catre alte persoane , aceasta v-a fost "sifonata"
Daca aveti impresia ca parchetul va incalca secretul corespondentei , sa stiti ca nu e asa . La urma urmei este expeditorul si este parte in acea corespondenta . Secretul corespondentei v-ar fi incalcat daca aceasta corespondenta trimisa deschisa , ar fi divulgata de cel ce are atributii de a o comunica destinatarului ( postasul ) .
Asadar , legea prevede obligatii de pastrare a secretului corespondentei cand aceasta este trimisa deschisa ptr cel ce manipuleaza corespondenta .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Postasul imi deschide corespondenta primita pe firma lilicrin lilicrin Am facut plangere la Posta Romana si au venit doi domni sa constate cele intamplate. Au vazut ca intr-adevar postasul imi deschide corespondenta, pentru ... (vezi toată discuția)
E mail transmis abuziv Dana Marin Dana Marin Presedintele asociatiei de proprietari este suparat ca am adus prin e mail critici activitatii firmei de administrare adusa de el. Aceia au transmis copiind ... (vezi toată discuția)
Distrugere corespondenta afisata - nup 195 cp marilyn31 marilyn31 Am facut cu ceva timp in urma o plangere in baza unor infractiuni prev si ped de 195 Cod pen. - Violarea secretului corespondentei. In fapt am sesizat organele ... (vezi toată discuția)