Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... rezolutie trimisa deschisa (fara plic) Violare ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

rezolutie trimisa deschisa (fara plic) Violare corespondenta

Am primit o rezolutie din partea Parchetului in vederea unei urmarii penale, dar nu am primit-o in plic ci simplu foaia cu rezolutia! Trimiterea ei astfel nu reprezinta o incalcarea a dreptului corespondentei! Oricine putea sa citeasca ce este scris in rezolutie! Astept un raspuns urgent! Va multumesc
In situatia prezentata, nu subzista elementele incadrarii sub incidenta infractiunii mentionate de dvs
In contextul actual al lipsei majore de fonduri,majoritatea corespondentelor ,in special cele fara regim special (ex hotarari ale instantei,comunicari ale BEJ),se trimit prin corespondenta deschisa .
Asa le trimite parchetul.
Puteti reclama afectarea imaginii dvs,daca prin citirea continutului respectivei adrese de catre alte persoane , aceasta v-a fost "sifonata"
Daca aveti impresia ca parchetul va incalca secretul corespondentei , sa stiti ca nu e asa . La urma urmei este expeditorul si este parte in acea corespondenta . Secretul corespondentei v-ar fi incalcat daca aceasta corespondenta trimisa deschisa , ar fi divulgata de cel ce are atributii de a o comunica destinatarului ( postasul ) .
Asadar , legea prevede obligatii de pastrare a secretului corespondentei cand aceasta este trimisa deschisa ptr cel ce manipuleaza corespondenta .