avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1055 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executarea silita a daunelor cominatorii
Discuție deschisă în Executare silită

Executarea silita a daunelor cominatorii

Salut,

Am o hotarare prin care debitorul a fost obligat si sa plateasca daune cominatorii.
Hotararea este legalizata si investita.

Am citit si Decizia Nr. XX din 12 decembrie 2005 referitoare la Recursul in interesul legii prinvind executarea obligatiilor de a face si de a nu face si eu inteleg ca hotararea prin care s-au acordat daunele cominatorii este susceptibilă de executare silită, la cererea creditorului, în limita daunelor-interese dovedite.

Cum se intampla practic?
Exista alta metoda de a obliga debitorul sa execute o obligatie de a face?

Multumesc,
Cel mai recent răspuns: Iuliana Cermak , Avocat 09:49, 14 Octombrie 2010
solicitati ajutorul unui executor judecatoresc.
Am solicitat si nu stiu cum se executa=D>
Pai..sa-i indicati in cererea de executare prev.art.580 indice 2 din Codul de proc. civila..poate isi..aminteste subit!
Acest lucru nu ma ajuta prea mult daca debitorul nu imi respecta drepturile si nu inceteaza utilizarea marcii mele.
in cazul dv. puteti face plingere penala pentru folosirea unei marci fara drept.

Alte discuții în legătură

Ignorarea sentintei marfan marfan buna ziua, am castigat un proces, am investit sentinta cu formula executorie, primarul respectiv care trebuie s-o puna in aplicare zice ca asa ceva nu se ... (vezi toată discuția)
Daune cominatorii - cuantificare si aplicarea art. 580 indice 3 cpc Morrigan Morrigan Salut comunitatea avocatnet! Sa trec la subiect: cauza are ca obiect program stabilire vizitare minor. Precizez ca m-am judecat atat pe calea ordonantei ... (vezi toată discuția)
Un sfat va rog paul_2008 paul_2008 Contract de vanzare- cumparare incheiat intre doua societati comerciale. La termenul de livrare convenit, cumparatorul nu vine sa-si ridice marfa. Termenul ... (vezi toată discuția)