Forum Discuţii juridice Executare silită Executarea silita a daunelor cominatorii
Discuție deschisă în Executare silită

Executarea silita a daunelor cominatorii

Salut,

Am o hotarare prin care debitorul a fost obligat si sa plateasca daune cominatorii.
Hotararea este legalizata si investita.

Am citit si Decizia Nr. XX din 12 decembrie 2005 referitoare la Recursul in interesul legii prinvind executarea obligatiilor de a face si de a nu face si eu inteleg ca hotararea prin care s-au acordat daunele cominatorii este susceptibilă de executare silită, la cererea creditorului, în limita daunelor-interese dovedite.

Cum se intampla practic?
Exista alta metoda de a obliga debitorul sa execute o obligatie de a face?

Multumesc,
solicitati ajutorul unui executor judecatoresc.
Am solicitat si nu stiu cum se executa=D>
Pai..sa-i indicati in cererea de executare prev.art.580 indice 2 din Codul de proc. civila..poate isi..aminteste subit!
Acest lucru nu ma ajuta prea mult daca debitorul nu imi respecta drepturile si nu inceteaza utilizarea marcii mele.
in cazul dv. puteti face plingere penala pentru folosirea unei marci fara drept.