Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... rectificare sentinta civila
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

rectificare sentinta civila

buna ziua,

in iulie 2009,am primit o sentinta definitiva iar in sept.2009 adevenit si irevocabila (cu privire la un imobil)
in 2010 in luna august am fost sa fact cadastrul la casa si am aflat ca in sentinta pe care o aveam exista o greseala si anume este trecuta doar "camera nr.3" fara a fi mentionati si cei 70 metri patrati ce reprezinta curtea.(mentionez ca la proces am anexat la dosar copie dupa actul initial al imobilului in care practic trebuia doar sa fie transcris pe numele meu ceea ce s-a si intamplat mai putin cei 70 m)
In consecinta am deschis un nou dosar pentru a cere rectificarea sentintei.
Avocatul angajat de noi a incadrat dosarul cu obiect:completare dispozitiv-dosarul a fost respins pe motiv ca a trecut perioada in care puteam aduce la cunostiinta instantei posibilele reclamatii.
Am facut recurs cu acelasi obiect de dosar si tot s-a respins
ce as putea sa fac ca sa obtin o sentinta completa definitiva si irevocabila

Va multumesc.
incercati o cerere de indreptare a erorii materiale, in baza art. 281 din codul de procedura civila.
sentinta a fost corecta intrucat trebuia sa faceti recurs imediat ce vi s-a comunicat hotararea.
Din ce motiv nu au fost trecuti cei 70 mp? Puteti incerca pe indreptare -lamurire...dar trebuie studiata un pic problema. Nu ati dat prea multe detalii.
dintr-o greseala de tehnoredactare
daca e greseala de redactare, atunci va functiona cererea de indreptare a erorii materiale.