avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 466 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... rectificare sentinta civila
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

rectificare sentinta civila

buna ziua,

in iulie 2009,am primit o sentinta definitiva iar in sept.2009 adevenit si irevocabila (cu privire la un imobil)
in 2010 in luna august am fost sa fact cadastrul la casa si am aflat ca in sentinta pe care o aveam exista o greseala si anume este trecuta doar "camera nr.3" fara a fi mentionati si cei 70 metri patrati ce reprezinta curtea.(mentionez ca la proces am anexat la dosar copie dupa actul initial al imobilului in care practic trebuia doar sa fie transcris pe numele meu ceea ce s-a si intamplat mai putin cei 70 m)
In consecinta am deschis un nou dosar pentru a cere rectificarea sentintei.
Avocatul angajat de noi a incadrat dosarul cu obiect:completare dispozitiv-dosarul a fost respins pe motiv ca a trecut perioada in care puteam aduce la cunostiinta instantei posibilele reclamatii.
Am facut recurs cu acelasi obiect de dosar si tot s-a respins
ce as putea sa fac ca sa obtin o sentinta completa definitiva si irevocabila

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: FLORIN RADU , Avocat 19:17, 11 Octombrie 2010
incercati o cerere de indreptare a erorii materiale, in baza art. 281 din codul de procedura civila.
sentinta a fost corecta intrucat trebuia sa faceti recurs imediat ce vi s-a comunicat hotararea.
Din ce motiv nu au fost trecuti cei 70 mp? Puteti incerca pe indreptare -lamurire...dar trebuie studiata un pic problema. Nu ati dat prea multe detalii.
dintr-o greseala de tehnoredactare
daca e greseala de redactare, atunci va functiona cererea de indreptare a erorii materiale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Instanta a omis sa treaca numele mai multor reclamanti in sentinta civila iolanda15 iolanda15 Va rog sa-mi spuneti ce se mai poate face in urmatoarea situatie. Actiunea avand ca obiect -drepturi banesti- a fost promovata de sindicat pentru membrii ... (vezi toată discuția)
Indreptare eroare materiala eye eye Stie cineva cam cat dureaza solutionarea unei cereri de indreptare eroare materiala? :-/ (vezi toată discuția)
Eroare materiala in ordonanta de poprire codrina10 codrina10 printr-o sentinta data de jud. Craiova la inceputul anului 2010 am fost obligata la plata unei pensii de 317 pentru un minor si 433 pentru copilul major. ... (vezi toată discuția)