Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii CONCEDII MEDICALE
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

CONCEDII MEDICALE

Buna ziua!

Am si eu o problema legata de niste certificate de concedii medicale. Un salariat imi vine cu trei certificate medicale:

1. 06.09.2010 - 24.09.2010 (data acordarii 10.09), "initial", cod indemn. 01, cod diagnostic 687, serie X;
2. 27.09.2010 - 30.09.2010 (data acordarii 01.10.2010), " in continuare", cod indemn. 01, cod diagnostic 689, serie Y, serie certificat "initial" X.
3 01.10.2010 - 22.10.2010 (data acordarii 01.10.2010), " in continuare", cod indemn. 01, cod diagnostic 689, serie Z, serie certificat "initial" Y.

Problema este ca nu stiu sa le calculez pentru ca cel de-al doilea ceritificat medical de fapt nu este "in continuare", mi se pare mai mult ca ar fi "initial" si cel de-al treilea ceritificat ar fi de fapt "in continuare" la al doilea.
Daca as considera ce-al doilea ceritificat medical ca fiind "initial" trebuie neaparat sa fie modificat de catre medicul care l-a completat sau nu?
1. Certificatul nr 1 este initial primele 5 zile calendaristice sunt platite de angajator (dintre care propriu zis cele lucratoare), restul de casa de sanatate.

2. Certificatul numarul 2 este initial pentru ca area alt cod diagnostic, asta clar.
Pentru certificatul medical numarul 2 pastrati aceiasi baza de calcul ca la primul, insa fiind initial, va fi platit de agajatorul primele 5 zile caladaristice, restul de sanatate, vad ca sunt doar 3 zile deci plateste angajatorul.
3. Certificatul medical numarul 3 e clar ca este in continuare pentru ca are acelasi cod diagnostic ca al doilea. mai avem din cel de-al treilea 2 zile platite de anjajator 1.09.2010 si 02.09.2010, restul de zile de casa de sanatate. Si la certificatul nr. 3 se va pastra aceiasi baza de calcul ca la certificatul 1 si 2.
ContSters145137, utilizator
Nu aveti voie sa le modificati nici sa le considerati cum doriti d-voastra..
Colegul -eduard va dat explicatiile de rigoare corecte si asa trebuie respectate,altfel veti avea surpriza sa nu va deconteze Casa de sanatate si sa calculati gresti retribuirea angajatului..
Respectati legislatia in vigoare,apoi nici un medic nu face modificari la concedii medicale odata emise in ceea ce priveste acordarea acestora(cod indemnizatie,diagnostic sau "initial ori in continuare")
iulia53, utilizator
Problema este ca nu are cum sa fie cel de-al doilea certificat "in continuare" pentru ca are alt diagnostic si nu mi l-ar deconta cei de la Casa de sanatate.
Pai vedeti ca am postat mai sus explicatia. Concediul medical 2 este initial si tratati-l ca pe un concediu initial. Pastrati aceiasi baza de calcul ca al primul.