Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii cum calculez sumele aferente concediului medical in ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

cum calculez sumele aferente concediului medical in urmatoarea situatie (reala)

1. data acordarii 28.06.12 - de la 01.07.2012 la 14.07.2012 cod 01 in continuare
2. data acordarii 13.07.12 - de la 13.07.2012 la 17.07.2012 cod 06 initial
3. data acordarii 17.07.12 - de la 18.07.2012 la 22.07.2012 cod 01 initial
4. data acordarii 27.07.12 - de la 20.07.2012 la 27.07.2012 cod 01 initial si pe acelasi concediu medical data acordarii 27.07.12 - de la 28.07.2012 la 31.07.2012 cod 01 initial
Mai mentinez urmatoarele:
- ultimul concediu medical din luna iunie 2012 are urmatoarele caracteristici
data acordarii 14.06.12 - de la 17.06.2012 la 30.06.2012 cod 01 in continuare
- media zilnica a bazei de calcul a indemn. de asig. sociale de sanatate 163,80
- cuantumul indemn. de asig. sociale de sanatate 122,85
- datele inscrise in concediile medicale mai sus prezentate sunt reale (asa sunt trecute in concediul medical) chiar daca unele zile se suprapun

Va rog tare mult sa-mi spuneti cum calculez sumele platite din fondul de salarii si pe cele platite de CASS
Chiar va rog sa-mi dati un raspuns la intrebare.
Va multumesc
Buna ziua,
Nu inteleg cum se poate la data acordarii sa fie 14.06.2012 cu incepere de la 17.06.2012. A fost internat in spital? Daca e dat de medicul de familie, trebuie sa fie acordat cel tarziu cu o zi inainte de inceperea perioadei.
Nu va orientati dupa codul 01, o6, ci dupa cod diagnostic, din trei cifre si mai conteaza si de unde este dat concediul medical, deoarece daca schimba medicul de fiecare data pentru fiecare concediu medical, se da de fiecare data initial si primele 5 zile le va plati unitatea.
Aveti doua concedii care se suprapun pentru 13 si 14 iulie. Cum de s-au dat asa?

Dati-mi mai multe informatii.
Va multumesc pentru ca ma bagati in seama.
pe stampila concediului med acordat in 14.06.2012 scrie "AMBULATOR INTERNAT" , dar acela e rezolvat. Ma intereseaza concediile pentru luna iulie. V-am da datele concediului din iunie pentru a vedea continuitatea.
IULIE:
-primul concediu: cod diagnostic 453 cronic acordat de acelasi medic ca si concediul din 14.06
-al II-lea concediu cod diagnostic 585 acut acordat de med de familie dar este urgenta medico-chirurgicala nr 035; stampila si semnatura atat la urgenta med. chir. cat si la med. de familie este aceeasi.
-al III-lea concediu cod diagnostic 585 acut acordat de med de familie
-al IV-lea concediu cod diagnostic 559 cronic la ambele date de acordare a conc. med. si este acordat de alt medic din spital
- in afara de 13 si 14 se mai suprapun si 20, 21, 22 ; cum s-au eliberat aceste concedii nu stiu, dar din pacate nu-i intereseaza nuci pe medici si nici pe pacient; eu (sau noi )trebuie sa ne batem capul cu tampeniile lor:
- pentru zilele care se suprapun de care concediu medical trebuie sa tin cont?
- de asemenea in declaratia 112 nu pot introduce concediile ale caror data de acordare este anterioara cu mai mult de 24 ore decat data de inceput valabilitate; ce sa-i fac?