Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

Am urmatoarea situatie , unui angajat i s-a acordat concediu medical astfel :
- 26.11.2010-29.11.2010 cod diagnostic 746 cod indemn. 06 - initial
- 30.11.2010 -30.11.2010 cod diagnostic 746 cod indemn.01- continuare (total 3 zile platite de angajator)
problema mea este concediul medical din luna decembrie :
- 01.12.2010-13.12.2010 -cod diagnostic 746 cod indemn.01 -continuare
la calculul zilelor de concediu suportate de angajator le adun si pe cele din luna noiembrie sau il consider ca un concediu medical nou si calculez primele 5 zile pe care le plateste angajatorul si restul Casa de Asigurari.
Va multumesc .
Buna ziua.
Vad ca la al doilea medical lipseste data de 31 decembrie.
Chiar daca este acelasi cod diagnostic si scrie pe el in continuare o sa il considerati initial penru ca are intrerupere de o zi. Faceti baza din nou si luati iar 5 zile platite de angajator............
Primele doua concedii medicale sunt in luna noiembrie ( luna noiembrie are 30 de zile).
Concediul medical din decembrie este acordat din data de 01.12.2010 pana in data de 13.12.2010.
Intrebarea ramane.Va multumesc.
Buna ziua. Da scuze are 30 zile.
Ok daca nu este intrerupt de nici o zi atunci il considerati in continuare, baza ramane aceiasi ca la celelalte doua, si toate zilile vor fi platite de casa de sanatate.