Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nu pot sa imi iau cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nu pot sa imi iau cartea de munca

Am lucrat la o firma si seful pentru 200 lei pe care trebuia sa ii dau lui nu imi da cartea de munca ,dar eu am lucrat ore suplimentare si nimeni nu imi platea orele am lucrat in fiecare simbata gratis,cartea e la el de 6 luni desi am semnat lichidarea
Nu are dreptul sa va retina carnetul de munca
Sesisare ITM

DECRET nr.92 din 16 aprilie 1976
privind carnetul de muncă

Art. 4. - (1) Carnetul de munca este un act personal al titularului si nu poate fi cedat sau instrainat. Carnetul se pastreaza de unitate atit timp cit titularul este incadrat in munca, acesta avind dreptul sa verifice exactitatea tuturor datelor inscrise in carnet.

(2) La incetarea activitatii sau in caz de transferare, carnetul de munca se inmineaza titularului, completat cu toate inscrierile la zi.

Sesizati oficial ITM local
adelaadam74 a scris:

Am lucrat la o firma si seful pentru 200 lei pe care trebuia sa ii dau lui nu imi da cartea de munca ,dar eu am lucrat ore suplimentare si nimeni nu imi platea orele am lucrat in fiecare simbata gratis,cartea e la el de 6 luni desi am semnat lichidarea

Ameninta-l cu itm si daca nu merge, cu presa. ....o sa iti dea cartea , cu scuzele de rigoare.
adelaadam74 a scris:

Am lucrat la o firma si seful pentru 200 lei pe care trebuia sa ii dau lui nu imi da cartea de munca ,dar eu am lucrat ore suplimentare si nimeni nu imi platea orele am lucrat in fiecare simbata gratis,cartea e la el de 6 luni desi am semnat lichidarea

In situatia in care o persoana isi inceteaza activitatea, patronul este obligat sa-i inapoieze carnetul de munca completat la zi si nu are nici un drept sa refuze sa elibereze acest act.
In cazul unui refuz, se poate sesiza in scris aceasta situatie Inspectoratului
Teritorial de Munca sau instantei judecatoresti competente din zona in care angajatorul isi are sediul.