Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce valoare juridica are un contract de locatiune?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce valoare juridica are un contract de locatiune?

Contractul este incheiat intre proprietar si chirias prin intermediul unei agentii imobiliare, nu este legalizat de un notar.
Ma intereseaza sa stiu daca isi produce efectele juridice si poate fi invocat in instanta.
Eu sunt locatarul.
Va multumesc si astept un raspuns cat mai urgent intrucat problema mea nu spuporta amanare din cauza conzecintelor.
Nu are importanta daca este sau nu legalizat de notar! Nici nu exista aceasta obligatie a partilor(autentificarea contractului de locatiune la notariat).
Important este ca are valoare juridica!
B-)
Daca poarta semnaturile partilor contractante poate fi invocat in instanta. Care e aportul agentiei la incheierea contractului?
Razvan Ditescu, Consilier juridic
Agentia a mediat inchirierea prin negocierea valorii chiriei, prin explicarea drepturilor si obligatiilor fiecarei parti, drepturi si obligatii prevazute in contractul pe care aceasta l-a propus.
Nu exista in contract clauze care fac referiri la agentie.
Contractul de locatiune astfel semnat de catre dvs , partile, are valoare juridica, mai ales in masura in care, odata stabilit cuantumul chiriei, el obliga proprietarul la a-l inregistra la administratia financiara pentru plata impozitului .Evident ca poate fi invocat in instanta de judecata.
Contractul de inchiriere, incheiat in forma consensuala, este valabil ,reprezinta legea partilor , conform adagiului pacta sunt servanda.
Nu are relevanta daca acesta a fost inregistrat la Administratia Financiara, intrucat aceasta obligatie incumba proprietarului, in vederea platii impozitului, obligatie ce trebuie indeplinita in termen de 15 zile de la perfectarea contractului .

Asadar, instanta de judecata , in functie de continutul acestuia, va solutiona un eventual diferend .