Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Documente si Informatii utile ref. CAEN Rev.2
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Documente si Informatii utile ref. CAEN Rev.2

Pentru toti cei interesati, am postat la adresele de mai jos (sper sa functioneze!): cateva documente pe care le-am identificat eu pe Internet si pe care le gasesc foarte utile celor care sunt vizati/preocupati de recodificarea activitatilor conform CAEN Rev. 2:

1. [ link extern ]
2. [ link extern ]
3. [ link extern ]
4. [ link extern ]
5.[ link extern ]

De asemenea, am selectat si cateva articole dintre cele mai interesante/relevante aparute in presa pe tema aplicarii CAEN Rev.2. incepand cu 1 ianuarie 2008:

1. [ link extern ]
2. [ link extern ]
3.[ link extern ]

Va doresc spor la citit si apoi la recodificare!
as avea si eu o intrebare legata de codul CAEN.Am o firma care are ca activitate principala
7140 - Inchirierea bunurilor personale si gospodaresti n.c.a.
Firma este fara activitate de 2 ani, si depun declaratiile trimestrial personal (habar nu am de contabilitate).Cu modificarea codului nu stiu noul cod al activitatii principale pentru scoaterea declaratiilor...ma poate ajuta cineva?Va multumesc
sebannu, utilizator
7140 s-a impartit in:

7721 Activitati de inchiriere si leasing cu bunuri recreationale si echipament sportiv
7722 Inchirierea de casete video si discuri (CD-uri, DVD-uri)
7729 Activitati de inchiriere si leasing cu alte bunuri personale si gospodaresti n.c.a.
7735 Activitati de inchiriere si leasing cu echipamente de transport aerian

Alege 7729.
Noi am preschimbat certificatul saptamana acesta .
Nu stiu de unde mi-au aparut niste activitati secundare pe care nu le-am specificat .De fapt nu am specificat nici o activitate secundara din cele care le aveam in statut .Eu intelesesem ca trebuie reactualizat obiectul principal dupa Caen rev 2 .
Daca mentionam si codurile pt ob secundar de activitate era totul gratuit pana in luna martie ?
Ce se intampla cu anexa certificatului de inmatriculare , ramane valabila cea veche? Am scos un extras de registru .

Vad ca se vorbeste de Horararea AGA --nu mi-a fost ceruta .
Iael, utilizator
Exista doua tipuri de recodificare:
1. Recodificarea de tip vechi, care se face manual de catre solicitant printr-o hotarire AGA si
2. Recodificarea automata si gratuita pe care o face Registrul Comertului la cererea solicitantului. In acest caz nu se cere nici o hotarire AGA, ci doar o precizare a obiectului principal si o simpla cerere-formular.

Multe coduri vechi se ramifica in diferite coduri noi, conform CAEN rev.2. Asa ca nu e de mirare ca vei primi coduri suplimentare pe care nu stiai ca le ai. Vestea buna este ca nu te afecteaza cu nimic. Daca doreai doar codurile pe care le-ai avut, delimitate precis, trebuia sa faci recodificarea manual cu hotarire AGA.

Alberto Kurtyan
Societatea a fost infiintata in 1994 si avea o multime de obiecte de activitate in actul constitutiv .
Cand s-a trecut obiectul de activitate conform CAEN 1 mi s-a spus sa specific doar activitatea principala , nu si celelalte activitati secundare .
Acum cand am facut actualizarea CAEN am specificat codul caen pt activitatea principala (este un singur cod )
Totusi mi-au aparut niste activitati secundare , vreo 10 coduri care fac referire la activitatea secundara , nu stiu cum au fost selectate acestea intrucat in actul constitutiv sunt mult mai multe activitati secundare .
Le-au trecut asa din oficiu doar pe acestea ?

Anexa de la fostul certificat cat timp este valabila insotita de acest extras de registru ? Exista termen ?

Va multumesc foarte mult