Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale raspunderea asociatilor
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

raspunderea asociatilor

buna ziua, in cadrul unei societati cu raspundere limitata, cu doi asociati, dintre care unul administrator si celalalt nu, in care mai exista un administrator neasociat, in cazul in care unul dintre administratori face o neregula, asociatii raspund in fata legii, chiar si cel care nu este administrator? multumesc
in general, raspunderea este a administratorului firmei, asociat sau nu.
asociatii raspund in fata legii, chiar si cel care nu este administrator?

In teorie sunt protejati de raspunderea limitata.

In practica... daca fac acte de administratori... devin administratori de facto, si atunci raspund nelimitat la fel ca administratorii de drept. (dacă sunt vinovaţi)

Alberto Kurtyan
Albert Kurtyan, Consilier juridic