Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

Buna ziua, lucrez la o firma X infiintata de 6 luni, si deja a inceput concedierea colectiva, pentru a beneficia angajatii de somaj trebuie sa le eliberez adeverinta si de la vechea societate Y doar pe celelalte 6 luni ?
Pe vechea firma X cum completez la vechime, inclusiv lunile lucrate la actuala societate Y sau nu?
va multumesc
Faceti cate o adeverinta pentru fiecare firma (au denumiri diferite, nu?) deoarece au avut contracte individuale de munca separate.
Da, au avut contracte individuale de munca pentru fiecare societate separat.
La durata suspendata (somaj tehnic, concediu medical) completez doar pe ultimele 12 luni sau pe toata peioada angajarii?
La firma noua am angajati doar de 9 luni si pe ultimele 3 luni nu s-au platit taxele vor beneficia de somaj ?
Multumesc
Se poate beneficia de indemnizatia de somaj si daca nu s-au platit contributiile la somaj doar in cazul prevazut de Legea 76/2002:
Art.34...
(2) Constituie stagiu de cotizare şi perioadele în care angajatorul nu a plătit contribuţia la bugetul asigurărilor pentru şomaj şi se află în procedură de executare silită, reorganizare judiciară, faliment, închidere operaţională, dizolvare, lichidare, administrare specială sau nu şi-a achitat contribuţiile datorită unor situaţii de forţă majoră.