Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... teren registru agricol
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

teren registru agricol

cum scot terenul din registru agricol fara titlu de propietate
Buna seara !
Prima intrebare ar fi : cum a fost inregistrat acel teren in registrul agricol ? Exista vreun act autentic care atesta dreptul de proprietate ?
la avut in rol o bunica dar nu mai avem nici un act stim sigur ca este in registru la vazut un unchi in anul 1994 dar nu la scos cu legea 18 ,iar acuma la primarie ne spune ca nu se mai poate .De ce? PS. in registru exista
Unchiu are act de mostenire dar are pe act doar 400 metri trecuti iar in realitate este 800, se poate scoate terenul din registru cu actul lui de mostenire?
Buna dimineata!
Terenul putea fi solicitat conform legilor fondului funciar pana in 2006 (legea 247/2005) ... Acum singura varianta ramasa este o actiune in constatare a dreptului de proprietate pe temeiul uzucapiunii (depinde de perioada neintrerupta de stapanire a terenului ) . In ce registru si in ce an mentionati ca este trecut terenul ?
Banuiesc ca este vorba de registrul agricol 1959-1963 (cel cu colectivizarea)...In cazul terenului arabil, nu cred ca se poate invoca uzucapiunea, pentru ca pe durata regimului comunist toate terenurile agricole erau scoase din circuitul civil fiind proprietate de stat...nu cred ca poate dovedi cineva ca a stapanit un teren agricol sub nume de proprietar pe vremea comunistilor ca sa poata invoca uzucapiunea de 30 de ani..
Poate incerca, in schimb, o actiune in revendicare pe calea instantei...insa nu cu sanse foarte mari tocmai pe considerentul lipsei cererii formulate in termen, in baza legilor fondului funciar.
Kyandra a scris:

Banuiesc ca este vorba de registrul agricol 1959-1963 (cel cu colectivizarea)...In cazul terenului arabil, nu cred ca se poate invoca uzucapiunea, pentru ca pe durata regimului comunist toate terenurile agricole erau scoase din circuitul civil fiind proprietate de stat...nu cred ca poate dovedi cineva ca a stapanit un teren agricol sub nume de proprietar pe vremea comunistilor ca sa poata invoca uzucapiunea de 30 de ani..
Poate incerca, in schimb, o actiune in revendicare pe calea instantei...insa nu cu sanse foarte mari tocmai pe considerentul lipsei cererii formulate in termen, in baza legilor fondului funciar.

Cred ca veti ramane uimita , stimata colega , sa vedeti cate sentinte favorabile in acest sens au fost emise (cel putin la nivelul judetul Buzau ) ....