Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... teren registru agricol
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

teren registru agricol

cum scot terenul din registru agricol fara titlu de propietate
Pacat ca jurisprudenta nu este izvor de drept in Romania...poate asa s-ar asigura o practica unitara, pentru ca in judetul meu ceea ce am spus eu mai sus este justificarea instantei la respingerea actiunilor.
nu este tern ocupat de comunisti este teren constructi doar ca baba a murit in 70 si nu sa interesat nimeni mai traieste un unchi care are drept dar sta cu sticla in gura
va rog sa ma lamuriti si pe mine, daca scot adeverinta din registru agricol pe terenul existent in plus (290 mp)fata de ce am eu pe actul de vanzare cumparare(400mp) pe motiv ca la stapanit tot unchiul care mia vandut pot sa fac cadastru pe tot terenul? sau numai sa merg in istanta sa fac actiune in constatare? cum ma sfatuiti?
mentionez ca este teren constructi mostenit de bunica avandul doar in rol in registru agricol si dupa moarte stapanit de unchiul vanzator.
olghi, utilizator