Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul indemnizatie maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul indemnizatie maternitate

V-as ruga sa-mi indicati legea/hotararea/ordinul (numar, paragraf, articol etc) in care se specifica faptul ca baza de calcul a indemnizatiei de sarcina si lauzie ramane constanta pe parcursul celor 126 zile de concediu.
Mentionez ca am intrat in acest concediu pe 26 aug si mi s-au luat lunile feb-iulie ca baza de calcul a indemnizatiei pt. zilele de concediu din luna august, iar pt. luna septembrie mi s-a recalculat indemnizatia, luandu-se in calcul lunile martie-august, ceea ce nu mi se pare corect.
Mi s-a indicat de catre cineva ca ar fi vorba de ordinul 60/32/2006, dar nu gasesc articolul respectiv!
Multumesc.
1. Din Norma de aplicare a OUG 158/2005 (Ordin 60):
Art.37...
(2) În situaţia în care unui asigurat i se acordã douã sau mai multe concedii medicale pentru aceeaşi afecţiune, fãrã întrerupere între ele, durata lor se cumuleazã, iar plata se suportã conform art. 12 din Ordonanţa de urgenţã a Guvernului nr. 158/2005. În aceastã situaţie, la calculul indemnizaţiilor pentru certificatele de concediu medical în continuare se menţine baza de calcul determinatã pentru certificatul de concediu medical iniţial.
(alineat modificat prin art. I pct. 18 din Ordinul nr. 175/2007, în vigoare de la 1 august 2007)

2. Din OUG 158/2005:
Art. 47 - (1) Constituie contravenţii faptele săvârşite prin încălcarea dispoziţiilor art. 6 alin. (3) şi (4).
(2) Constituie contravenţii următoarele fapte, săvârşite prin încălcarea obligaţiilor prevăzute la art. 36 alin. (3):
a) refuzul nejustificat de plată a indemnizaţiilor;
b) calculul şi plata eronată a indemnizaţiilor;
c) eliberarea certificatelor de concedii medicale, cu nerespectarea prevederilor legale în vigoare.
Art. 48 - Contravenţiile prevăzute la art. 47 se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 2.500 lei şi constituie venituri la Fondul naţional unic de asigurări sociale de sănătate.
Art. 49 - Constatarea contravenţiilor prevăzute la art. 47 şi aplicarea amenzilor corespunzătoare se fac de către organele de control ale CNAS şi ale caselor de asigurări de sănătate.

3. Puteti face sesizare la Casa de Sanatate.
Buna seara. Nu o sa gasiti exact ce doriti in lege ma refer la "V-as ruga sa-mi indicati legea/hotararea/ordinul (numar, paragraf, articol etc) in care se specifica faptul ca baza de calcul a indemnizatiei de sarcina si lauzie ramane constanta pe parcursul celor 126 zile de concediu."
Baza de calcul pentru primul medical, se pastreaza si pentru celelelte madicale care urmeaza, indiferent de numarul lor, daca sunt in continuare, dici nu e nici o zi intrerupere intre ele, daca au acelasi cod diagnostic, in cazul dumneavoatra 08, si daca au acelasi cod boala.
Intrebarile mele pentru dumneavostra sunt"
1. Sa respectat tot ce am enumerat mai sus?
2. Nu ati avut nici o zi intrerupere intre medicale? daca da atunci se face alta baza

Baza legala:
ART. 37
(1) În situaţia în care unui asigurat i se acordă în aceeaşi lună două sau mai multe
concedii medicale pentru afecţiuni diferite, fără întrerupere între ele, indemnizaţia pentru
incapacitate temporară de muncă se calculează şi se plăteşte separat, iar plata se suportă
conform art. 12 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005.
(2) În situaţia în care unui asigurat i se acordă în aceeaşi lună două sau mai multe
concedii medicale pentru aceeaşi afecţiune, fără întrerupere între ele, durata lor se
cumulează, iar plata se suportă conform art. 12 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului
nr. 158/2005.

bun art.12
ART. 12
(1) Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1)
lit. a) - d) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 este de 6 luni realizate în
ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical şi se constituie
din însumarea perioadelor:
a) pentru care s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii de către angajator
sau, după caz, de către asigurat;

Buna seara. Intr-adevar, am avut acelasi cod diagnostic (08) si nu am avut nici o zi intrerupere intre concedii.
Sper ca mi se va rezolva problema amiabil si mi se va recalcula indemnizatia pt. septembrie, acum ca am baza legala.
Va multumesc amandurora pt. raspunsuri!