Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... baza calcul concediu maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

baza calcul concediu maternitate

salutare
deoarece sau contabila e incompetenta sau eu va rog sa ma lamuriti:
sotia e in concediu prenatal din 1 iulie
pentru baza de calcul a indemniztiei se ia media ianuarie - iunie.

contabila e cretina si spune ca pentru luna august, baza de calcul va fi media februarie-iulie.
puteti sa imi dati legea sau norma de aplicare in care se spune ca baza de calcul ramane aceeasi pentru toata durata concediului de maternitate?Sau are dreptate ea?
Multumesc
ART. 37 (din norme)
(1) In situatia in care unui asigurat i se acorda in aceeasi luna doua sau mai multe concedii medicale pentru afectiuni diferite, fara intrerupere intre ele, indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca se calculeaza si se plateste separat, iar plata se suporta conform art. 12 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005.
2) In situatia in care unui asigurat i se acorda doua sau mai multe concedii medicale pentru aceeasi afectiune, fara intrerupere intre ele, durata lor se cumuleaza, iar plata se suporta conform art. 12 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005. In aceasta situatie, la calculul indemnizatiilor pentru certificatele de concediu medical in continuare se mentine baza de calcul determinata pentru certificatul de concediu medical initial.
deci nu eu sunt incompetent.
Multumesc