Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Ajutor calcul concediu sarcina si lauzie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Ajutor calcul concediu sarcina si lauzie

Buna ziua,
va rog sa am ajutati cu urmatoarea problema: sunt angajata la o firma, in ianuarie am nascut si acum doresc sa imi pun dosarul pentru CCC, dar am o nelamurire in legatura cu concediile medicale, situatia ultimelor 12 luni este urmatoarea (venit net):
ian.2013 - martie 2013 -> concediu crestere copil 1200 RON
aprilie 2013 -> 2150 RON (8h/zi angajata full time)
mai 2013 - 1012 RON (modificare CIM cu 4h/zi)
iunie 2013 - 1012 RON
iulie 2013 - 1013 RON
august 2013 - 1067 RON
septembrie 2013 - 1059 RON
octombrie 2013 - 1192 RON
nov 2013 - 1081 RON
din 05 decembrie am intrat in concediu de sarcina si lauzie (cod 15 Concediu initial) si mi s-a calculat media zilnica de 70.08 RON.
ianuarie, februarie am luat 70,08 RON * nr zile aferente fiecarei luni*0.85%
DAR din martie mi s-a refacut media zilnica, chiar daca concediile erau in continuarea celui din decembrie. E normal sa fie diferita media zilnica a doua concedii in continuarea aceluiasi initial?
Va rog sa ma lamuriti ca vreau sa imi depun desarul pentru al doilea copil si nu sunt in clar cu aceasta calculatie.
Va multumesc!
Va rog frumos macar sa ma ajutati cu raspunsul la intrebarea: concediile in continuare au aceeasi medie zilnica ca si concediu initial, sau se poate modifica?! Contabilul a spus ca face media zilnica la fiecare luna in parte, ca medie din ultimele 6 luni, indiferent ca e concediu in continuare sau initial, va rog frumos sa imi dati o baza legala de calcul a concediului in continuare. va multumesc!!!
Concediul 'in continuare' are aceasi baza de calcul cu concediul 'initial'.
Pentru un calcul corect trebuie sa specificati veniturile BRUTE din din lunile iunie-noiembrie 2013 si daca ati lucrat toate zilele lucratoare din cele 6 luni (19,23,21,21,23,21).

Normele de aplicare a OUG nr. 158/2005:

ART. 37
(1) În situaţia în care unui asigurat i se acordã în aceeaşi lunã douã sau mai multe concedii medicale pentru afecţiuni diferite, fãrã întrerupere între ele, indemnizaţia pentru incapacitate temporarã de muncã se calculeazã şi se plãteşte separat, iar plata se suportã conform art. 12 din Ordonanţa de urgenţã a Guvernului nr. 158/2005.
(2) În situaţia în care unui asigurat i se acordã douã sau mai multe concedii medicale pentru aceeaşi afecţiune, fãrã întrerupere între ele, durata lor se cumuleazã, iar plata se suportã conform art. 12 din Ordonanţa de urgenţã a Guvernului nr. 158/2005 . În aceastã situaţie, la calculul indemnizaţiilor pentru certificatele de concediu medical în continuare se menţine baza de calcul determinatã pentru certificatul de concediu medical iniţial.