Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... a crescut 18 ani copilul altuia
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

a crescut 18 ani copilul altuia

De curand fiica lui a implinit 18 ani si au facut de comun acord ADN. A rezultat ca nu este a lui.
Toti acesti ani fosta sotie, mama copilului a trait in casa lui, fost bun comun ce nu a fost partajat pt a oferi conditii de trai decente copilului.
Poate sa ceara daune morale si sa obtina in totalitate apartamentul de la fosta?
ceva sanse?
"infractiunea" nu e faptul ca l-a inselat ci ca i-a pus dupa cap copilul altuia.
Daca el poate dovedi ca ea cu buna stiinta l-a "imbrobodit"? A luat-o gravida.
Dubiul a aparut in momentul in care prin vecini circula vorba cum ca e fata altui barbat cu care si seamana. "dubiul" dureaza de cam un an nu de 18.
lili5, utilizator
pai daca apartamentul e bun dobandit in timpul casatoriei atunci acel bun se va partaja.
pentru ce sa ceara daune morale ?
probabil nici mama nu stia cu care din barbati a ramas insarcinata .
de ce s-a facut testul ?
inseamna ca cel ce a crescut copilul a avut indoieli intotdeauna.
daca avea indoieli trebuia sa faca acest lucru mai demult .
si chiar daca femeia sa presupunem ca ar fi savarsit vreo " infractiune " cand si-a inselat barbatul ,acest lucru s-a prescris ca au trecut deja 18 ani.
"infractiunea" nu e faptul ca l-a inselat ci ca i-a pus dupa cap copilul altuia.
Daca el poate dovedi ca ea cu buna stiinta l-a "imbrobodit"? A luat-o gravida.
Dubiul a aparut in momentul in care prin vecini circula vorba cum ca e fata altui barbat cu care si seamana. "dubiul" dureaza de cam un an nu de 18.
lili5, utilizator
oricum din punct de vedere legal nu are cum sa ramana cu apartamentul.
daca sotia nu stie acest lucru si da semnatura ca nu are pretentii la apartament atunci e castigul sotului.