Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copilul nu este al lui
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copilul nu este al lui

Buna ziua,
Sotul meu doreste sa faca un test ADN,deoarece tocmai a auzit de la cineva ca baiatul lui de 20 de ani ar fi de fapt al altui barbat.Copilul rezultand dintr-o casatorie anterioara.In cazul in care se dovedeste a fi adevarat,se poate intenta proces impotriva fostei sotii si cere daune morale?In toti acesti ani,a cheltuit cu copilul altuia si a platit alimentatia.
Nu e vorba numai de bani,dar si de faptul ca fosta sotie si-a batut joc de vietile a doua persoane.
Multumesc anticipat.
Daca era casatorit cu mama copilului la momentul nasterii copilului, legea prezuma ca este fiul sau.
Se face o actiune in tagada paternitatii, se cere test ADN.
Se pot cere daune morale.
Trebuie avut in vedere termenul de prescriptie pt o actiune de tagada.
A fost deajuns ca la spusele cuiva , sotul dvs sa plece urechea si sa creada ca tanarul de 20 de ani nu e copilul sau ?
doar daca are probe solide ca a luat la cunostinta ca minorul nu este al lui are sanse. altfel este prescrisa
Sa luati in vedere si faptul ca, daca deschide proces, sotul d-voastra va avea de platit si chetuielile de judecata ale partii adverse in cazul in care pierde procesul si se dovedeste ca tanarul este copilul lui biologic.

Un alt aspect este trauma tanarului, va sugerez, daca sotul are intr-adevar dubii si pentru a se linisti, sa se inteleaga cu mama baiatului sau sa faca cumva sa obtina fara sa stie tanarul, probe pt testul ADN si sa-l faca la un laborator privat, costa in jur de 600 Ron, asa va fi impacata toata lumea si nu bulversati tanarul (inca este adolescent la 20 de ani).
Cris1971, utilizator