Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... schimbarea tarii de trai a minorului in urma ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

schimbarea tarii de trai a minorului in urma divortului a parintilor cu cetatenie diversa

buna ziua si va multumesc anticipat.am o mare problema,sint cetatean al moldovei si sint casatorita cu un italian,casatoria a fost incheiata in italia,eu cu sotul meu avem un baietel de 5 luni,dar e de mult timp de cind viata noastra familiala e insuportabila si vrem sa divortam.vreau sa precizez ca de cind am aflat ca sint gravida sotul si familia lui ma impuneau sa avortez,eu nu am dorit s-o fac si atunci sotul m-a alungat din casa(locuiam la parintii lui) si m-a dus la mama mea,care lucra cu un batrin(tot in italia).toata sarcina am locuit la mama care ma intretinea,sotul practic nu se interesa de mine si de viitorul copil,se intorcea la mine si peurma ma parasea din nou.ca sa pastrez tatal la copilasul meu il iertam de fiecare data,el ma ofendea,imi spunea sa ma intorc in moldova,ca nu are nevoie de noi,eu suportam totul.vreau sa mentionez ca in trecut sotul ma batea,ma ameninta psihologic,ca el nu lucreaza si nu mi-a dat nici un banut.eu as dori sa ma intorc in tara mea natala,fiindca in italia nu am pe nimeni,mama mea se intoarce si ea in moldova si eu in italia ramin practic pe drumuri,fara un suport material si moral,sotul nu ne poate mentine caci nu lucreaza.putin timp urma sotul a recunoscut ca are si o amanta.in moldova am un apartament donat mie de parinti si as putea sa am un lucru bine platit.oare sint obligata sa ramin in italia pe drumuri,caci nu am pe nimeni aici,sa sufar cu copilul din cauza unui tatic care nici nu-l dorea si ma impunea sa avortez,care de fapt nici nu partecipa la cresterea lui,dar nu-mi permite sa ma intorc in tara?ajutati-ma,ce sa fac?sint disperata!care sint sansele mele de a ma intoarce in tara mea?multumesc mult.marina
Pentru a rezolva problema ,fiind vorba despre dreptul familiei italian,trebuie sa va adresati unui jurist/avocat din aceasta tara
va multumesc mult,inteleg ca trebuie sa ma adresez avocatilor din italia,dar ma intereseaza daca s-au mai examinat asemenea cazuri,caci legislatia privind minorii este foarte asemanatoare pe tot teritoriul europei.vreau sa specific ca la moment ma aflu cu copilul in vizita in moldova la parintii mei si trebuie sa ma intorc in italia peste 2 luni,ok.ma intorc,dar din aeroport unde sa plec,caci sotul nu-mi poate asigura nici un loc de trai,ramin in strada!!!si pe el nu-l intereseaza,important e sa fac pe placul lui.ce as putea sa fac la moment?va multumesc mult
Ati putea vorbi si cu un avocat moldovean daca minorul are dubla cetatenie.
Ma bucur ca vorbiti romaneste.
In Italia divortul dureaza 5 ani si ar fi bine sa evitati judecata acolo...