avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Proces comercial
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Proces comercial

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o informatie. In cazul unui proces comercial privind neridicarea si neachitarea unei marfi livrata conform contractului, eu ca si vanzator trebuie sa depun la dosar atat factura emisa si neachitata cat si balanta la luna respectiva ?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Dan Cozma , Consilier juridic 11:37, 13 Octombrie 2010
trebuie depuse la dosar toate documentele necesare dovedirii pretentiilor solicitate de catre d-voastra.
si nu numai atat- apelati la un avocat- se pot administra atat proba cu inscrisuri, cat si cu interogatoriu si martori
avocat Cristina Popescu
Fiind vorba de o incalcare a prevederilor contractului, privitor la neridicarea si neachitarea marfii comandate, contractul joaca un rol esential, facand dovada existentei unei relatii intre parti si a efectuarii unei comenzi de marfa.
Conform art. 46 Cod Comercial. - Obligatiile comerciale si liberatiunile se probeazã:
- Cu acte autentice;
- Cu acte sub semnãturã privatã;
- Cu facturi acceptate;
- Prin corespondentã;
- Prin telegrame;
- Cu registrele pãrtilor;
- Cu martori, de câte ori autoritatea judecãtoreascã ar crede cã trebuie sã admitã proba testimonialã, si aceasta chiar în cazurile prevãzute de art. 1191 din Codul civil.
În fine, prin orice alte mijloace de probã admise de legea civilã.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Comanda de transport = contract? Cati L. Cati L. Buna ziua, Poate fi considerat contract o comanda de transport rutier? Firma a facut o comanda pentru un transport pe care a anulat-o dupa mai mult de 24 ... (vezi toată discuția)
Acrdarea de discount si scadenta prelungita la clienti cu care nu am contract lumi71 lumi71 As vrea sa ma ajtati cu parerile Dvs vis-avis de acordarea de discount clientilor cu care nu am contract. Cu alte cuvinte, daca o unitate poate acorda ... (vezi toată discuția)
Comanda de transport = contract ? discover discover Buna seara , revin cu o noua nelamurire. Citesc destule pe forumul acesta si cand sa zic si eu \"aha ...am inteles\" atunci ma incurc in termeni , situatii ... (vezi toată discuția)