Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Proces comercial
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Proces comercial

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o informatie. In cazul unui proces comercial privind neridicarea si neachitarea unei marfi livrata conform contractului, eu ca si vanzator trebuie sa depun la dosar atat factura emisa si neachitata cat si balanta la luna respectiva ?
Multumesc
trebuie depuse la dosar toate documentele necesare dovedirii pretentiilor solicitate de catre d-voastra.
si nu numai atat- apelati la un avocat- se pot administra atat proba cu inscrisuri, cat si cu interogatoriu si martori
avocat Cristina Popescu
Fiind vorba de o incalcare a prevederilor contractului, privitor la neridicarea si neachitarea marfii comandate, contractul joaca un rol esential, facand dovada existentei unei relatii intre parti si a efectuarii unei comenzi de marfa.
Conform art. 46 Cod Comercial. - Obligatiile comerciale si liberatiunile se probeazã:
- Cu acte autentice;
- Cu acte sub semnãturã privatã;
- Cu facturi acceptate;
- Prin corespondentã;
- Prin telegrame;
- Cu registrele pãrtilor;
- Cu martori, de câte ori autoritatea judecãtoreascã ar crede cã trebuie sã admitã proba testimonialã, si aceasta chiar în cazurile prevãzute de art. 1191 din Codul civil.
În fine, prin orice alte mijloace de probã admise de legea civilã.