Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Act aditional
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Act aditional

Va rog sa ma ajutati intr-o problema...Din cauza bugetului, contractele la achizitii au fost facute pe o perioada de doar 3 luni si au expirat la sf lunii septembrie. Ce facem in continuare avand in vedere art. 6 (3) din H.G. nr. 925/2006, cu modif. si complet. ulterioare, care spune ca nu se poate prelungi durata decat maxim 4 luni si asta in contextul in care contractele ar expira la 31 decembrie. Ce solutii am? Merg pe achizitii directe din SEAP?
Daca s-a rectificat bugetul si serviciile / produsele au caracter de regularitate, se poate contracta pana la sfarsitul anului cu posibilitate de prelungire, conform art.6 alin.3 din HG 925/2006.