avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie comunitara
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie comunitara

cu 12 ani munciti in romania si alti 10 in spania as putea lua o pensie in momentul implinirii varstei de pensionare?;);):help:
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 06:26, 14 Octombrie 2010
Cei 12 ani in Spania sunt cu carte de munca? V-ati platit aici in Romania contributiile?
Daca pentru minim 3 ani din cei 10 ani lucrati in Spania s-au platit contributiile obligatorii, veti beneficia de pensie din partea statului roman (pensie pentru limita de varsta).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie in spania si in romania c.peicu c.peicu Daca am pensie de invaliditate din spania, mai pot obtine o alta si din tara unde am cotizat 15 ani?Din cauza accidentului nu mai pot munci. (vezi toată discuția)
Fond de pensionare FLORENTINA TAUDOR FLORENTINA TAUDOR Buna ziua!As dori o cosultatie in legatura cu cazul meu,va rog!Timp de 21 de ani am lucrat la Magazinul Unirea.Am plecat in Spania,unde lucrez legal incepind ... (vezi toată discuția)
Grupa de munca Cattani Cattani Am lucrat 10 ani in grupa 1.As dori sa stiu daca la calculul pensiei se va lua in considerare acest lucru.Mai am mult pana la pensie si am citit aici ca de la ... (vezi toată discuția)