Forum Discuţii juridice Executare silită adresa infiintare poprire fisc
Discuție deschisă în Executare silită

adresa infiintare poprire fisc

va rog ajutati-ma cu cateva lamuriri:
serv finantelor publice X trimite adresa de infiintare a popririi catre societatea Y solicitand infiintarea popririi asupra veniturilor angajatului A.
problema este ca suma datorata reprezinta impozit pe imobil datorat de mama angajatului A, conform titlului executoriu emis de X.
A si-a asumat la un moment dat un angajament fata de X sa achite sumele datorate de mama sa cu titlu de impozit.
stie cineva daca o asemenea solicitare este legala?
dgfp poate solicita infiintarea popririi pe salariul unei persoane daca aceasta s-a angajat printr-o adresa sa achite debitul datorat de o alta persoana (chiar daca e vorba de un parinte)?
Daca se impune aveti la indemana institutia contestatiei la executare ... Potrivit dispoziţiilor art.399 C.proc.civ.contestaţia la executare este mijlocul procesual prin care părţile intetresate sau vătămate prin modul de realizare a executării silite, cu neobservarea sau ignorarea condiţiilor şi formalităţilor stabilite de procedura execuţională se pot plânge instanţei competente în vederea desfiinţării sau anulării formelor sau actelor de executare nelegale.
Bafta !