Forum Discuţii juridice Executare silită MOTIVE CONTESTATIE LA EXECUTARE
Discuție deschisă în Executare silită

MOTIVE CONTESTATIE LA EXECUTARE

In data de 09.09.2009 a fost emisa decizia de impunere pentru impozitele datorate pe cladiri si terenuri de catre o societate. Decizia cuprindea inclusiv majorarile de intarziere. Societatea a platit integral impozitele datorate, dar nu a achitat si majorarile de intarziere. In data de 05.10.2009 a fost emisa instiintarea de plata (act premergator al executarii silite) prin care sumele datorate ca majorari de intarziere au fos trecute in contul curent. Nu am achitat aceste sume si in data de 03.11.2009 a venit si somatia de plata prin care majorarile de intarziere au fost trecute debit. Putem face contestatie la executare pe motiv ca sumele percepute nu au fost corect individualizate debit in loc de majorari de intarziere?
Multumesc!
Potrivit dispoziţiilor art.399 C.proc.civ.contestaţia la executare este mijlocul procesual prin care părţile intetresate sau vătămate prin modul de realizare a executării silite, cu neobservarea sau ignorarea condiţiilor şi formalităţilor stabilite de procedura execuţională se pot plânge instanţei competente în vederea desfiinţării sau anulării formelor sau actelor de executare nelegale.
Deasemenea puteti depune contestaţie la titlu prin care sa solicitati clarificarea, interpretarea sau explicarea dispozitivului hotărârii în vederea executării întocmai a acestuia.
ContSters84518, utilizator
cred ca ar trebui sa va raportati la prevederile codului de procedura fiscala