Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Validare poprire
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Validare poprire

Buna Ziua,

Un creditor X are de incasar de la un debitor Y o suma de bani. Debitorul Y are de incasat de la debitorul Z, care este in reorganizare. Conform planului de reorganizare, Z trebuia sa ii achite lui Y o suma de bani pana la data de 15.05.2014. La data de 08.05.2014, X, prin executor, trimite la Z o adresa de infiintare a poprii, adresa pe care Z o ignora si achita banii direct lui Y. Se poate cere o validare a popririi?
In principiu X este tert fata de raporturile dintre Z si Y. Daca Y este chirografar (inscris la masa credala a lui Z), achitarea sumei de bani este valabila. Avem nevoie de mai multe date, cum ar fi: care este titlul in baza caruia s-a infiintat poprirea? Cine este Z? Ce raporturi exista intre Z si Y? etc. Daca X face dovada fraudarii intereselor sale de catre Y, prin micsorarea patrimoniului, X are la indemana actiunea pauliana.
anjinsan a scris:
La data de 08.05.2014, X, prin executor, trimite la Z o adresa de infiintare a poprii,

La data de 08.05.2014, creanta nu este exigibila. :))