Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Achitarea creditului bancar de catre un tert interesat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Achitarea creditului bancar de catre un tert interesat sau de catre garant

Speta mea e cam complicata:
Un credit bancar al unuia dintre soti este garantat cu un imobil bun comun al ambilor soti. Are dreptul sotul neimplicat in contractul de credit sa achite creditul garantat cu ipoteca asupra bunului comun, chiar si fara consimtamantul sotului creditor? Eu as opina ca da, pentru ca-asi justifica interesul prin degrevarea imobilului de sarcini, chiar si inainte de incetarea contractului de credit. As aprecia cateva opinii, eventual explicate
Cabinet avocat Mitoseriu Ciprian, Avocat
Da, pentru ca in principu plata poate fi facuta de orice persoana, cu doua exceptii:
- in cazul obligatiilor de a face intuitu personae
- cand partile au convenit ca plata sa nu fie facuta de altcineva decat debitorul.