Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime

M-am nascut pe 4 decembrie 1953 . Am lucrat timp de 25 ani si 6 luni (din care peste 10 ani la Intr. Antibiotice) . Am facut facultatea la zi timp de 4 ani . La aceasta vechime de 29 ani si 6 luni se mai adauga ceva pentru anii lucrati in conditii deosebite la Intreprinderea Antibiotice Iasi? .

De la Antibiotice Iasi am urmatoarele adeverinte:
a) am lucrat in perioada 10.08.1977 - 30.03.1988 in grupa a II-a de munca, cu un procent de 100%, in baza Ord.969/1990, poz.1, HG nr.456/1990, aplicata in baza deciziei Guv.Rom nr.133/04.05.1994, art.3 si art.6 din Ord. nr.50/1990
b)am desfasurat activitate organizata pe schimburi in perioada 01.05.1978 - 30.03.1988, sporul acordat pentru orele prestate in timpul noptii = 15, procentul mediu al sporului 3#31,51% = 4,73, conform Legii nr.3/1950, Legea nr.57/1974, Legea nr.10/1972, HG nr.127/1991

Va rog sa-mi spuneti:
1.La vechimea de 25 ani si 6 luni lucrati efectiv, plus 4 ani de facultate se mai adauga ceva ani, tinind cont ca am lucrat in conditii deosebite o perioada de timp?
2.In ce an as putea beneficia de pensie de virsta sau anticipata partial?
morosanucarmen, utilizator
Puteti beneficia de:
Pensie pentru limita de varsta incepand cu Decembrie 2018, respectiv la implinirea varstei de 65 ani;
Nu puteti beneficia de:
Pensie anticipata partiala, intrucat nu ati realizat stagiul complet de cotizare cerut de lege.
Avand in vedere ca sunteti femeie, varsta standard de pensionare este de 60 de ani potrivit art. 41(2) din legea 19/2000, adica va veti putea pensiona pentru limita de varsta in 2013. Pensia anticipata se poate solicita daca aveti stagiul de cotizare complet (adica 30 de ani pentru femei), iar reducerea varstei de pensionare in acest caz este de maxim 5 ani (art. 50 din aceeasi lege). Facilitatea acordata pentru stagiul realizat in conditii deosebite consta in faptul ca diminuarea nu se aplică pentru numărul de luni cu care se reduce vârsta standard de pensionare datorită activităţii desfăşurate în condiţii deosebite şi/sau speciale de muncă (art. 51).

Concluzionand, daca fie mai lucrati 6 luni, fie doar platiti contributia de asigurari sociale prin contract separat, ca sa completati stagiul de 30 de ani, veti putea solicita pensia anticipata partiala. La acel moment, procentul de diminuare pentru fiecare luna de anticipare va fi de 0,5%, cu exceptia mentionata mai sus. Reducerea datorata activitatii in conditii deosebite/speciale va trebui atestata de medic.
Fata de data nasterii, stagiul de cotizare necesar este de 29 ani si 2 luni
La acest moment aveti 25 ani si 6 luni + 2 ani si 6 luni sporul de vechime de la cei 10 ani de grupa II
TOTAL: 28 ani. Daca mai realizati o vechime de 1 an si 2 luni, puteti solicita dupa aceasta pensionarea anticipata imediat. La 04.07.2011 puteti solicita limita de varsta intrucat intervine reducerea varstyei datorita grupei II de munac si nu tre sa aveti nici un aviz de la medic, (in acest caz calculandu-se si cei 4 ani de facultate)
Bruta a scris:
Fata de data nasterii, stagiul de cotizare necesar este de 29 ani si 2 luni

N-am inteles cum ai calculat asta.

Bruta a scris:
+ 2 ani si 6 luni sporul de vechime de la cei 10 ani de grupa II

Pe ce baza calculezi acest spor de vechime?

Bruta a scris:
La 04.07.2011 puteti solicita limita de varsta intrucat intervine reducerea varstyei datorita grupei II de munac si nu tre sa aveti nici un aviz de la medic,

Niciodata nu trebuie vreun aviz la pensia pentru limita de varsta. Numai la pensia anticipata "speciala", prevazuta de art. 51 al Legii 19/2000 se impune avizarea faptului ca reducerea se face datorita conditiilor de munca.
Rectific cele spuse de mine anterior :
Puteti beneficia de:
Pensie pentru limita de varsta incepand cu Iulie 2013, respectiv la implinirea varstei de 59 ani si 7 luni;
Pensie anticipata partiala incepand cu Iulie 2008, respectiv la implinirea varstei de 54 ani si 7 luni;
Pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu Iulie 2011, respectiv la implinirea varstei de 57 ani si 7 luni.