Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calculul pensiei anticipate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calculul pensiei anticipate

Buna ziua,
Numele meu este Dora, nascuta pe 27.09.1957 si am lucrat astfel:
16.08.1977 : 01.08.1984 : operator chimist la sectia poliacetali vinilici si laborant CTC flux de productie, grupa I in procent de 100% la interprinderea Chimica Rasnov,
01.08.1984 : 31.12.2002 : grupa a II a de munca , operator chimist in conditii deosebite de munca, Antibiotice
01.04.2001 - 31.12.2002 : conditii deosebite , in baza art 19 , alin 5 din legea 19/2000 si art 4 din HG nr 261/2001
31.12.2002-12.08.2008 grupa III, operator chimist Antibiotice
As dori sa va intreb urmatoarele:
Care este varsta la care ma post pensiona anticipat?
La anii care se scad din varsta standard de pensionare(60) de ce nu se scade sporul pe grupe?
La ce ma ajuta grupele ,doar la marirea pensiei si atat?
Daca am stagiu de cotizare complet, inca si depasit pot sa imi dau demisia si sa ies la pensie sau trebuie sa astept varsta de pensie anticipata?
Multumesc frumos
keops_mic, utilizator
Daca se poate sa va mai pun o intrebare:
La grupa I si II cate luni se dauga pe an la spor?
Am auzit ca la grupa I sunt 7 luni pe an , iar la a II sunt 3 luni.
Multumesc frumos
Pentru fiecare an intreg lucrat in grupa I de munca se adauga stagiului realizat de cotizare 6 luni iar pentru fiecare an intreg lucrat in grupa II de munca se adauga 3 luni.
V-am mai dat un raspuns. Din ceea ce precizati acum, ati realizat 22 ani intregi in grupele I si II de munca. Pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta, varsta standard de cotizare se reduce cu 5 ani, conform art. 42 din Legea nr. 19/2000.

1. De pensie anticipata partiala puteti beneficia la implinirea varstei de 55 de ani.
2. Stagiul realizat in grupe de munca nu se scade din varsta standard de pensionare pentru ca nu exista prevedere legala in acest sens.
3. Perioada realizata in grupe de munca ajuta la reducerea varstei standard de pensionare, respectiv la deschiderea drepturilor de pensie, nu majoreaza cuantumul drepturilor de pensie.
4. Ca sa beneficiati de o categorie de pensie trebuie indeplinite, cumulativ, conditiile referitoare la stagiul de cotizare si la varsta standard de cotizare. Chiar daca aveti stagiul complet de cotizare, dvs. nu indepliniti conditia varstei.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea