Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime

M-am nascut pe 4 decembrie 1953 . Am lucrat timp de 25 ani si 6 luni (din care peste 10 ani la Intr. Antibiotice) . Am facut facultatea la zi timp de 4 ani . La aceasta vechime de 29 ani si 6 luni se mai adauga ceva pentru anii lucrati in conditii deosebite la Intreprinderea Antibiotice Iasi? .

De la Antibiotice Iasi am urmatoarele adeverinte:
a) am lucrat in perioada 10.08.1977 - 30.03.1988 in grupa a II-a de munca, cu un procent de 100%, in baza Ord.969/1990, poz.1, HG nr.456/1990, aplicata in baza deciziei Guv.Rom nr.133/04.05.1994, art.3 si art.6 din Ord. nr.50/1990
b)am desfasurat activitate organizata pe schimburi in perioada 01.05.1978 - 30.03.1988, sporul acordat pentru orele prestate in timpul noptii = 15, procentul mediu al sporului 3#31,51% = 4,73, conform Legii nr.3/1950, Legea nr.57/1974, Legea nr.10/1972, HG nr.127/1991

Va rog sa-mi spuneti:
1.La vechimea de 25 ani si 6 luni lucrati efectiv, plus 4 ani de facultate se mai adauga ceva ani, tinind cont ca am lucrat in conditii deosebite o perioada de timp?
2.In ce an as putea beneficia de pensie de virsta sau anticipata partial?
morosanucarmen, utilizator
Anii lucrati in schimburi se iau in considerare la pensie?
Scuze, Bruta are dreptate. Am uitat de sporul obtinut in cei 10 ani de grupa II de munca.
Sporul de noapte va fi folosit la calculul punctajului pt.pensie .
morosanucarmen a scris:

Anii lucrati in schimburi se iau in considerare la pensie?

Nu, dar pentru orele lucrate noapte se acorda spor de noapte care se ia in calcul la stabilirea pensiei.