Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... intrebare- partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

intrebare- partaj

Care este principiul impartirii bunurilor intr-un partaj ?
Se impart bunurile si obligatiile?
Daca de exemplu bunurile valoreaza 50 mii euro si creditul pentru ele este de 70 mii ?( a scazut valoarea casei)
Cum anume se va face imparteala? Ce scenarii ar fi posibile?
Multumesc.
sulta pt cel ce nu doreste ap va fi f mica inspre deloc, avand in vedere ca ap valoreaza 50 mii, si datoria generata de credit va fi de 140 mii
cel care ramane cu ap, va trebui sa gaseasca o sol impreuna cu banca pt a inclocui coplatitorul din contractul de credit
Care este felul in care se calculeaza? Exista vreo formula?

Ceva astfel incat sa pot intelege singur cum ar decurge?

Cel care a platit ratele dupa divort poate sa aibe pretentii?

Iar cel care a platit impreuna cu celalalt ratele pe timpul casatoriei( vreo 2000 euro) ramane in pierdere cu aceasta suma ?
Multumesc.
nu exista o formula, se administreaza probe si instanta decide. castaga partea care are avocat mai bun.
cel care a platit in comun cu celalalt cei 2000 de euro, nu se gandeste ca celalalt va plati o suma bancii, ce depaseste cu mult valoarea casei.
aici nu e vb de castig , e vb de pierdut cat mai putin.
dvs v-ati angajat impreuna sa platiti creditul si sa cumparati o casa cu acei bani. exista si varianta sa platiti in continuare si peste ani sa impartiti banii rezultati din vanzare ap, veti constata ca sunteti in pierdere, la fel si daca il vindeti acum si pt diferenta ramane un rest de plata, deasemenea ce-l veti plati amandoi
Multumesc pt raspuns.
cel care ramane cu apartamentul va trebui sa ii plateasca celuilalt sulta cam de 1000 de euro...