Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept funciar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept funciar

am urmatoarea situatie : 2 tineri construiesc fara autorizatie pe terenul primariei o constructie. Pot face cerere de constituire a dr. de proprietate in baza legii 18/1991 ?
nu
aceeasi parere am si eu...raspuns negativ
In temeiul Legii nr. 18/1991, pot cere constituirea dreptului de proprietate, numai persoanele proprietare ale unor constructii al caror teren aferent a intrat, cu ocazia incheierii contractului de vanzare-cumparare respectiv, in proprietatea statului ca efect al Legii nr. 58/1974.
Cazul dvs. nu numai ca nu se incadreaza in prevederile legale mai sus amintite, dar poate suporta efectele Legii nr. 50/1991- o demolare a constructiei edificate fara autorizatie de construire, iar ion cel mai bun caz, in situatia in care ati putea dovedi ca nu ati avut cunostinta de faptul ca terenul nu va apartine:hm:, ati putea cumva sa recuperati contravaloarea constructiei(accesiunea imobiliara artificiala)
Constituirea dreptului de proprietate in baza legii 18/1991 s-a facut doar persoanelor care nu au adus pamant in CAP dar fac dovada ca au lucrat in cadrul cooperativei...ori ma indoiesc ca acesti tineri au prins vremea normelor CAP-iste. Sa incerce, in schimb, sa depuna un dosar in baza legii 15/2003 pentru a primi terenul respectiv in folosinta pe durata existentei constructiei.

@10: Ordinul prefectului emis in baza art. 23 si 34 din legea 18/1991 nu reprezinta constituirea dreptului de proprietate, ci constatarea existentei acestuia... (se constata dreptul de proprietate pentru terenurile aferente caselor de locuit ale membrilor cooperatori).
Kyandra, moderator