Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Bunica a decedat anul trecut. Are certificat de unic mostenitor dupa bunicul meu pentru apartamentul in care a locuit dupa decesul acestuia impreuna cu fiul lor (unchiul meu si fratele mamei). Mama a decedat in 1985, bunicul in 1993, iar bunica in 2007. Care sunt cotele de divizare pentru apartament? Ce parte imi revine mie ca nepoata de fiica predecedata de pe urma defunctei mele bunici?
Partea care i-ar fi revenit mamei tale daca ar mai fi fost in viata la data mortii bunicii (adica jumatate tu si jumatate unchiu, daca mama a avut doar un frate). Tu vii la mostenirea bunicii prin reprezentarea mamei primind partea care s-ar fi cuvenit acesteia daca ar mai fi trait.
romascanu, moderator
Multumesc pentru lamurire. Am tot citit despre cotele de mostenire pe forum (bineinteles, reflectate in alte situatii decat cea in care eu ma aflu) si nu eram sigura daca primesc 1/2 sau mai putin.