Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Buna ziua
Am fost angajata la o firma cu 1/2 norma pe post de contabil de la 01.08.2008 pana la 30.09.2010.Contractul mi s-a desfacut cu art.65 alin.1.La AJOFM m-am prezentat pe data de 10.10.2010 pt. ca atunci mi s-a eliberat cartea de munca de la ITM.Cei de la somaj mi-au spus ca trebuia sa ma prezint la ei cu dosarul complet la 30.09.2010 pentru a beneficia de somaj.
Doamna de la somaj mi-a spus ca ,legal,as putea discuta cu angajatorul pentru a ma reangaja pe un alt post(ex. functionar economic) cu norma intreaga cu durata determinata de la 15.10.2010. pana la 31.10.2010.,data la care sa ma prezint cu dosarul la ei.Elegal?...
Si mai am o intrebare....am fost incadrata cu 360 leibrut .In afara acestui venit mai am unul din activitati independente,250 lei lunar, conform deciziei de plati anuale anticipate (in cadrul unui IF)In aceste conditii beneficiez de somaj?...
Pentru a beneficia de indemnizatia de somaj de la data incetarii c.i.m., trebuie sa depuneti dosarul in termen de 30 de zile de la data incetarii raportului de munca si nicidecum la data incetarii c.i.m.
Se depune in 30 zile daca ai fost incadrat cu norma intreaga, nu jumatate de norma(art.34 alin.1)
PS.Ma intereseaza foarte mult sa-mi raspundeti la a doua intrebare....cea cu calcularea indemnizatiei de somaj....
1. Si pentru cei cu norma intreaga si pentru cei cu timp partial , depunerea este aceeasi la AJOFM.

2.Indemnizatia de somaj reprezinta 75% din salariul de baza minim brut pe tara in vigoare la data stabilirii acesteia, la care se adauga, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 3 ani, o suma calculata prin aplicarea asupra mediei salariului brut de baza lunar pe ultimele 12 luni a unei cote procentuale diferentiate, astfel:
3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 3 ani;
5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 10 ani;
10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani.

3. Puteti cumula indemnizatia de somaj cu venituri care nu depasesc valoarea indicatorului social de referinta - 500 lei.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cei de la ajofm nu mi-au primit dosarul invocand art.34 alin.1(legea 76/2002) care spune ca se depune de la data INREGISTRARII cererii la ajofm....
Va rog mult spuneti-mi cu ce baza legala as putea merge la dansii ,referitor la ceea ce mi-ati spus....
Ma scuzati... acest articol spune ca se calculeaza de la data inregistrarii cererii.Data la care eu am mers la ei era 10.10.2010 si mi-au spus ca se ia in calcul perioada 10.10.2010-10.10.2008,si din aceasta cauza nu pot beneficia de somaj..e vorba de cele 10 zile ,de la 01.10.2010-10.10.2010.