Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... SOMAJ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

SOMAJ...

Buna ziua
In conditiile in care sunt angajata pe perioada determinata,pentru a beneficia de somaj cu ce articol si litera trebuie sa imi fie desfacut contractul de munca ?...
Incetarea contractului individual de munca
Art. 55. - Contractul individual de munca poate inceta astfel:
a) de drept;
b) ca urmare a acordului partilor, la data convenita de acestea;
c) ca urmare a vointei unilaterale a uneia dintre parti, in cazurile si in conditiile limitativ prevazute de lege.

Art. 56. - Contractul individual de munca inceteaza de drept:
j) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;
Deci ...cu art. 56 litera j pot beneficia de somaj?..
Incetarea unui CIM pe perioada determinata la data expirarii sale (art.56j din Codul muncii) va permite sa beneficiati de indemnizatie de somaj, daca indepliniti si cealalta conditie legala: in ultimele 24 de luni sa aveti 12 luni lucrate si cotizate la somaj.
De la 01.08.2008 pana la 30.09.2010 am fost incadrata cu jumatate de norma,dar nu mi-am putut baga dosarul pentru somaj pentru ca nu am mers la AJOFM exact pe 30.09.2010 cand mi-a fost desfacut contractul d e munca(art.65 alin.1)
Cei de la AJOFM mi-au spus sa ma reangajez o luna de zile(de la 15.10.2010.-20.11.2010),dar cu norma intreaga, pentru a acoperi cele 15 zile(de la 01.10.2010-14.10.2010.Pot beneficia de somaj in aceste conditii?...
1. De la AJOFM ati primit sfatul bun. faceti asa si veti beneficie de indemnizatie de somaj.
2. Pentru o luna (cu 8 ore pe zi) cotizata la somaj trebuie 2 luni (cu 4 ore pe zi) lucrate si cotizate.