avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 903 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj -rectific
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj -rectific

Am postat mai devreme pe forum o intrebare privind dreptul la indemnizatia de somaj.Azi mi-ai modificat art.de incheiere a cim, din Art.55b, a facut art 55a.Mentionez ca , cim erea pe perioada determinata de 1 an.
In aceste conditii beneficiez de ajutor de somaj.
Multumesc Busu Bianca
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:00, 8 Octombrie 2010
Daca durata pentru care era incheiat contractul de munca a expirat, puteti beneficia de somaj, daca indepliniti si celelalte conditii necesare.
Adica, daca aveti stagiu de cotizare de 12 luni in ultimele 24, cu program de 8h/zi (sau de mai multe luni cu norma partiala de lucru)
Daca ati solicitat incetarea raporturilor de munca anterior expirarii contractului prin acordul partilor nu veti benefica de somaj. Daca contractul a incetat prin exporarea perioadei pentru care a fost incheiat veti putea beneficia de indemnizatia de somaj.
busubianca a scris:

Am postat mai devreme pe forum o intrebare privind dreptul la indemnizatia de somaj.Azi mi-ai modificat art.de incheiere a cim, din Art.55b, a facut art 55a.Mentionez ca , cim erea pe perioada determinata de 1 an.
In aceste conditii beneficiez de ajutor de somaj.
Multumesc Busu Bianca


1. CIM (oricare ar fi el) nu poate inceta cu art.55, lit.a) din Codul muncii decat daca este coroborat cu una din literele din art.56 din Codul muncii.
2. In cazul dvs., fiind un CIM pe perioada determinata, acesta poate inceta de drept, conform art.56, lit.j) din Codul muncii, la data expirarii sale.
3. Daca v-a incetat CIM cu art.56j puteti beneficia de indemnizatie de somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul la indemnizatia de somaj baciu rodica baciu rodica Buna ziua, Ma numesc Rodica, si vin cu rugamintea la dvs. de a-mi raspunde la o intrebare: Pot beneficia de ajutorul de somaj daca am lucrat 22 ani la o ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de somaj? socata socata sunt angajata pe perioada determinata pana in mai 2011.as beneficia de somaj daca persoana in locul careia sunt s-ar intoarce la munca? dar ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de indemnizatie de somaj? neacsu-daniel neacsu-daniel dupa o vechime neintrerupta de 22 ani mi s-a intrerupt contractul de munca conform art.55 lit.b din legea 53/2003.am dreptul la somaj? (vezi toată discuția)