Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj -rectific
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj -rectific

Am postat mai devreme pe forum o intrebare privind dreptul la indemnizatia de somaj.Azi mi-ai modificat art.de incheiere a cim, din Art.55b, a facut art 55a.Mentionez ca , cim erea pe perioada determinata de 1 an.
In aceste conditii beneficiez de ajutor de somaj.
Multumesc Busu Bianca
Daca durata pentru care era incheiat contractul de munca a expirat, puteti beneficia de somaj, daca indepliniti si celelalte conditii necesare.
Adica, daca aveti stagiu de cotizare de 12 luni in ultimele 24, cu program de 8h/zi (sau de mai multe luni cu norma partiala de lucru)
Daca ati solicitat incetarea raporturilor de munca anterior expirarii contractului prin acordul partilor nu veti benefica de somaj. Daca contractul a incetat prin exporarea perioadei pentru care a fost incheiat veti putea beneficia de indemnizatia de somaj.
busubianca a scris:

Am postat mai devreme pe forum o intrebare privind dreptul la indemnizatia de somaj.Azi mi-ai modificat art.de incheiere a cim, din Art.55b, a facut art 55a.Mentionez ca , cim erea pe perioada determinata de 1 an.
In aceste conditii beneficiez de ajutor de somaj.
Multumesc Busu Bianca

1. CIM (oricare ar fi el) nu poate inceta cu art.55, lit.a) din Codul muncii decat daca este coroborat cu una din literele din art.56 din Codul muncii.
2. In cazul dvs., fiind un CIM pe perioada determinata, acesta poate inceta de drept, conform art.56, lit.j) din Codul muncii, la data expirarii sale.
3. Daca v-a incetat CIM cu art.56j puteti beneficia de indemnizatie de somaj.