Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... SOMAJ
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

SOMAJ

Am o cotizatie 12 luni consecutive,dar mi se pare destul de ambiguu art 56 litera J.In data de 30 mai mi-a incetat contractul de munca prin demisie 55 b unde am lucrat 12 luni consecutive,cu 01 iunie am contract pe perioada determinata de o luna.mi se incheie contractul cu 56 litera J.Beneficiez de somaj?
Elinia, utilizator
Buna ziua,

pentru a beneficia de somaj, trebuie sa aveti 12 luni cotizate in ultimele 24.
si sa va inceteze contractul de munca din motive neimputabile dvs. ca si art 56 lit. j)
1. Art.56j din Codul muncii nu are nici o ambiguitate. El face parte din acele incetari ale CIM neimputabile salariatului si care dau dreptul la indemnizatia de somaj.
2. Daca vi s-a incetat CIM cu art.56j din Codul muncii beneficiati de indemnizatie de somaj daca aveti 12 luni lucrate si cotizate la somaj, in ultimele 24 de luni.
Multumesc din suflet!Respir usurata!