Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum pot beneficia de indemnizatie de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum pot beneficia de indemnizatie de somaj?

Buna ziua,
Am lucrat 32 ani intr-o mare companie si in data de 13 mai 2011 am incheiat CIM cu acordul partilor.
Intrebarea este in ce conditii pot beneficia de ajutorul de somaj si pe ce perioada.
Cu multumiri,
mihaibatranu a scris:

Buna ziua,
Am lucrat 32 ani intr-o mare companie si in data de 13 mai 2011 am incheiat CIM cu acordul partilor.
Intrebarea este in ce conditii pot beneficia de ajutorul de somaj si pe ce perioada.
Cu multumiri,

Daca CIM a incetat prin acordul partilor,nu aveti dreptul la ajutor de somaj,potrivit prevederilor Codului Muncii.
andymaurul, utilizator
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie:
- sa va inceteze CIM din motive neimputabile dvs.;
- in ultimele 24 de luni sa aveti 12 luni cotizate la somaj.

2. Din Legea 76/2002:
Art. 39. - (1) Indemnizaţia de şomaj se acordă şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.
3. Puteti incheia un CIM pe perioada determinata (de o luna) si la incetarea acestuia (cu art.56j din Codul muncii) veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Va multumesc pentru raspuns, dar as dori daca se poate niste clarificari.
incetarea CIM s-a facut cu acordul partilor, deci din cauze neimputabile mie.
in ultimii 10 ani cel putin din cate retin, pe fluturasul de salariu apare o suma retinuta pentru somaj. Acum sa inteleg ca daca nu m-am angajat imediat ce s-a incheiat CIM si au mai trecut cateva zile trebuie sa cotizez la somaj cel putin 1 an la noua firma pentru a beneficia de indemnizatie
1. Incetarea CIM cu acordul partilor (art.55b din Codul muncii) va este imputabila deoarece dvs. ati facut cererea si angajatorul a aprobat-o.
2. Articolele din Codul muncii in baza carora inceteaza CIM fara a va fi imputabila aceasta sunt: art. 31 alin. (4.1), art. 56 lit. b), e), f), h) şi j), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin.(1), art. 94 alin. (4).
3. De la data cand depuneti dosarul de somaj la AJOFM trebuie ca in cele 24 de luni anterioare sa aveti 12 luni cotizate la somaj.
4. Cele 12 luni nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.
5. Cititi pct.3 din raspunsul meu anterior si daca procedati asa veti beneficia de indemnizatie de somaj.
Va multumesc pentru raspuns si pentru clarificarile aduse la nelamuririle mele.