Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Daca am incetat CIM cu acordul partilor, pot depune dosar pentru indemnizatie de somaj? Mentionez ca am avut CIM din septembrie 2011 pana in iulie 2012.
Sau daca inchei un contract cu 2 ore, pentru o perioada deteminata de 3 luni, am aceasta posibilitate?
Multumesc mult.
pentru cim incetat conform art 55. lit.b din C.M.(acordul partilor) nu aveti dreptul la indemnizatia de somaj.
daca urmeaza un cim pe durata determinata, da, dar trebuie sa aveti 12 luni lucrate ( nu neaparat la acelasi angajator) din ultimile 24 de luni.
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie:
- sa va inceteze CIM din motive neimputabile dvs.;
- in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj sa aveti 12 luni cotizate le somaj.

2. - Incetarea CIM cu acordul partilor este imputabila salariatului.
- Incetarea CIM cu unul din urmatoarele articole din Codul muncii va permit sa beneficiati de indemnizatie de somaj:
- art. 31 alin. (3) = din initiative angajatorului;
- art. 56 lit. b), d), e), g) şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4).

3. - Cele 12 luni stagiu de cotizare la somaj nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.
- Cele 12 luni stagiu de cotizare la somaj trebuie sa fie cu program complet (8 ore pe zi).
- Daca aveti si perioade lucrate cu mai putin de 8 ore pe zi atunci acestea se iau in calcu proportional cu programul normal de lucru, adica doua luni cu 4n ore pe zi = 1 luna cu 8 ore pe zi, 4 luni cu 2 ore pe zi = 1 luna cu 8 ore pe zi.

4. Acum puteti sa incheiati un CIM pe perioada determinata (de 3 luni), cu 8 ore pe zi, si la incetarea acestuia de drept (art.56(1), lit.i) din Codul muncii), la data expirarii perioadei pentru care a fost incheiat, veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane