Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pasaport minor
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pasaport minor

M-ar interesa sa fac pasaport la bebelus de 3 luni insa sotul nu este in tara iar eu am o procura generala. Am nevoie de procura speciala sau o pot folosii pe aceasta?
Multumesc!
Aveti nevoie de procura speciala!
Procura especiala sau acordul scris. Sau nimic in caz de situatiile prevazute in art 17 a Legea 248/2005, adica În cazul în care se argumentează necesitatea eliberării paşaportului prin faptul că minorul urmează să se deplaseze în străinătate pentru a urma un tratament medical fără de care viaţa sau sănătatea îi este pusă în pericol, prezentând documente doveditoare în acest sens, emise ori avizate de autorităţile medicale române, autorităţile compentente vor elibera paşaportul chiar dacă există acordul doar al unuia dintre părinţi.

Conform HOTARARE nr. 94 din 26 ianuarie 2006 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate (actualizata pana la data de 16 septembrie 2009*)
ART. 7*)
(1) Cererile care privesc eliberarea unui paşaport simplu pentru minorii care nu
au împlinit vârsta de 14 ani se formuleazã de cãtre:
a) ambii pãrinţi;
b) pãrintele împuternicit de celãlalt pãrinte printr-o procurã specialã ori care
are acordul scris al celuilalt pãrinte;
c) pãrintele cãruia i-a fost încredinţat minorul prin hotãrâre judecãtoreascã
rãmasã definitivã şi irevocabilã;
d) pãrintele în favoarea cãruia s-a pronunţat o hotãrâre judecãtoreascã rãmasã
definitivã şi irevocabilã, prin care instanţa a suplinit acordul celuilalt pãrinte;
e) unul dintre pãrinţi, chiar dacã nu existã acordul celuilalt pãrinte, numai
pentru situaţiile prevãzute la art. 17^1 alin. (1) lit. e) din lege;
f) pãrintele supravieţuitor;
g) reprezentantul legal al minorului;
h) persoana împuternicitã printr-o procurã specialã de persoanele prevãzute la
lit. a), c), d), f) şi g).
(2) Cererile formulate de persoanele prevãzute la alin. (1) se depun însoţite de
urmãtoarele documente:
a) certificat de naştere al minorului, în original şi în fotocopie;
b) document(e) de identitate ale pãrinţilor sau al unuia dintre pãrinţi, al
reprezentantului legal sau, dupã caz, al persoanei împuternicite, aflate în termen
de valabilitate, în original şi în fotocopie;
c) hotãrâre judecãtoreascã de încredinţare a minorului rãmasã definitivã şi
irevocabilã, în original şi în fotocopie, numai pentru cererile formulate de
persoanele prevãzute la alin. (1) lit. c) sau g) ori pentru cele formulate de
persoana împuternicitã de cãtre acestea potrivit alin. (1) lit. h);
d) hotãrâre judecãtoreascã prin care instanţa a suplinit acordul celuilalt
pãrinte, rãmasã definitivã şi irevocabilã, în original şi în fotocopie, numai pentru
cererile formulate de pãrintele prevãzut la alin. (1) lit. d) ori pentru cele
formulate de persoana împuternicitã de cãtre acesta potrivit alin. (1) lit. h);
e) documente emise de instituţia care organizeazã studiile sau concursul,
documente emise ori avizate de o autoritate administrativã românã cu competenţe în domeniu sau, dupã caz, documente emise ori avizate de o autoritate medicalã românã, din care sã rezulte perioada şi statul sau statele în care se vor desfãşura studiile, concursurile oficiale ori tratamentul medical, numai pentru cererile formulate de pãrintele prevãzut la alin. (1) lit. e) ori pentru cele formulate de persoana împuternicitã de acesta potrivit alin. (1) lit. h), în original şi în fotocopie;
f) act de deces al pãrintelui, pentru cererile formulate de pãrintele
supravieţuitor prevãzut la alin. (1) lit. f) ori pentru cele formulate de cãtre
persoana împuternicitã de acesta potrivit alin. (1) lit. h), în original şi în
fotocopie;
g) procurã specialã sau declaraţie privind acordul celuilalt pãrinte, pentru
cererile formulate de pãrintele prevãzut la alin. (1) lit. b), în original;
h) procurã specialã, pentru cererile formulate de persoana împuternicitã
potrivit alin. (1) lit. h), în original;
i) dovada achitãrii taxelor şi tarifelor de emitere a paşaportului, precum şi,
dupã caz, a tarifului suplimentar pentru eliberarea paşaportului simplu în regim de
urgenţã, prevãzut de lege, completate pe numele minorului, în original;
j) paşaportul anterior al minorului, dacã acesta existã;
k) douã fotografii color identice ale minorului, având dimensiunile 3,5 x 4,5
cm, numai pentru situaţiile în care acesta nu este prezent la depunerea cererii.
(3) Cererile care privesc eliberarea unui paşaport simplu electronic pentru
minorii care nu au împlinit vârsta de 14 ani se formuleazã de persoanele prevãzute
la alin. (1), prezenţa minorului la depunerea acestor cereri fiind obligatorie.
Cererile trebuie însoţite de documentele prevãzute la alin. (2) lit. a)-j), dupã
caz.

Art. 17 citat a Legea 248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate, stabileste:
Art. 17
(1) Minorilor cetateni romani, care nu se afla in una dintre situatiile de suspendare a exercitarii dreptului la libera circulatie in strainatate, li se elibereaza pasapoarte simple in urmatoarele conditii:
a) in cazul minorului care nu a implinit varsta de 14 ani, numai la cererea ambilor parinti, a parintelui supravietuitor, a parintelui caruia i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila sau, dupa caz, a reprezentantului legal;
b) in cazul minorului care a implinit varsta de 14 ani, la cererea acestuia, numai cu acordul ambilor parinti, a parintelui supravietuitor, a parintelui caruia i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila sau, dupa caz, a reprezentantului legal.
(2) Minorii cetateni romani, care nu au implinit varsta de 14 ani, pot fi inclusi in pasapoartele ambilor parinti sau, dupa caz, in pasaportul unuia dintre parinti, in conditiile prevazute la alin. (1) lit. a). In cazul in care minorul este titular al unui pasaport simplu, acesta poate fi anulat la solicitarea parintelui, concomitent cu efectuarea mentiunii privind includerea in pasaportul acestuia.
(3) In situatia in care se solicita, in conformitate cu alin. (1) si (2), eliberarea unui pasaport pentru un minor sau, dupa caz, includerea minorului in pasaportul unui parinte si nu exista, daca legea o cere, acordul celuilalt parinte, autoritatile responsabile cu emiterea pasapoartelor simple procedeaza dupa cum urmeaza:
a) daca solicitantul argumenteaza necesitatea eliberarii sau includerii prin faptul ca minorul urmeaza sa se deplaseze in strainatate pentru a urma un tratament medical fara de care viata sau sanatatea ii este pusa in pericol, prezentand documente doveditoare in acest sens, emise ori avizate de autoritatile medicale romane, vor elibera pasaportul sau, dupa caz, vor include minorul in pasaportul parintelui solicitant;
b) daca solicitantul argumenteaza necesitatea eliberarii sau includerii prin faptul ca minorul urmeaza sa se deplaseze in strainatate pentru studii ori pentru a participa la concursuri oficiale, prezentand documente doveditoare in acest sens, vor elibera pasaportul sau, dupa caz, vor include minorul in pasaportul parintelui solicitant numai cu avizul Autoritatii Nationale pentru Protectia Drepturilor Copilului, emis in conditiile stabilite prin normele metodologice de aplicare a prezentei legi.
(4) In cazul minorului care a implinit varsta de 14 ani si care se afla in situatia prevazuta la alin. (3) lit. a), dar care nu prezinta acordul nici unuia dintre parinti, autoritatile competente vor emite pasaportul numai cu avizul Autoritatii Nationale pentru Protectia Drepturilor Copilului, emis in conditiile stabilite prin normele metodologice de aplicare a prezentei legi.
(5) Daca pasaportul a fost emis de autoritatile competente in conditiile prevazute la alin. (3) si (4), acestea au obligatia de a-i informa parintii, concomitent sau de indata ce este posibil.
(6) Emiterea pasaportului pentru minor sau, dupa caz, includerea acestuia in pasaportul unuia dintre parinti, in situatia in care exista neintelegeri intre acestia cu privire la exprimarea acordului, cu exceptia situatiilor prevazute la alin. (3) si (4), se efectueaza numai dupa solutionarea neintelegerilor de catre instanta de judecata, in conditiile legii.