Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... stabilirea domiciliului unui minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

stabilirea domiciliului unui minor

sunt in divort cu sotia,la ancheta sociala facuta la autoritatea tutelara si nu acasa cum ar trebui fata mea care are virsta de 12 ani a fost intrebata de fata cu maicasa daca vrea sa ramina spre crestere si educare la maicasa,la tribunal cind va fi audiata separat de judecator daca decizia ei este sa ramina spre crestere si educare mie ca tata mai conteaza ce a spus la autoritatea tutelara?vreau sa imi cistig copilul spre crestere si educare.ce as putea face desi am posibilitate materiala mult mai buna,X-(
Situatia materiala mai buna ajuta, insa nu consitutie elementul fundamental pentru incredintare. Copiii au nevoie de sustinere afectiva . Intr-adevar, instanta de judecata poate trece peste vointa lor, aflata in camera de consiliu, insa va trebui sa respecte interesul superior al copilului .

Cred ca aveti si dumneavoastra cunostinta faptului ca un spatiu securizant, pentru o buna crestere si educare, nu este dat de veniturile obtinute.