Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contract prestare servicii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contract prestare servicii

din ceea ce stiu eu e ca atunci cand tai factura cu prestari servicii...trebuie sa ai si un contract in spate...ex:
am un utilaj cu care incarc tirurile cu marfa.....daca vreau sa prestez si la altcineva acest serviciu...trebuie sa inchei un contract cu acea firma?sa zicem ca firma respectiva vrea 200ron pe ora...

ma poate ajuta cineva?,,,cum este corect????
Da ,trebuie incheiat un contract de prestari servicii,mai ales pentru a va pune Dvs . la adapost in cazul in care clientul nu plateste.
In al doilea rand,Dvs .trebuie sa intocmiti deviz pentru prestatia efectuata ,care include valoarea manoperei prestate,ore functionare utilaj,amortizare,piese de schimb,combustibil.
Toate acestea pe baza unei calculatii de cost.
Corect este daca serviciul prestat este deja cu caracter repetitiv si permanent sa se incheie un contract, daca serviciile se presteaza doar ocazional puteti sa lucrati si cu formulare de comanda acceptata de ambele parti, in care sa specificati toate elementele de mentionate si de colega mea mai sus.
Andreea Voicila, Contabil
se lucreaza mai des...adik am nevoie de acel utilaj cam de 4 ori pe luna...doar ca cealalta firma a hotarat ca sa taie cate o factura mai mare la un anumit timp...de exemplu pe o factura se trec 9 ore...s-a pus din urma...e gresit????ca pana acum nu s-a taiat nici o factura!