Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... proces divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

proces divort

buna,as vrea sa stiu daca pot sa schimb martorul pe motiv ca va fi plecat din tara la data la care este citat.cum pot proceda?multumesc
Daca faceti dovada ca e plecat din tara, solicitati instantei de
judecata sa dispuna inlocuirea acestui martor.
Instanta trebuie sa incuviinteze inlocuirea martorului si pentru aceasta trebuia sa probati motivul temeinic pentru care nu se poate prezenta.Oricum la termenul la care trebuia sa fie audiat martorul initial sa nu va prezentati direct cu martorul nou intrucit s-ar putea ca nu fie admisa cererea.Daca partea adversa nu se opune, puteti solicita inlocuirea si eventual si administrarea probei direct.
Inlocuirea martorilor nu se va incuviinta decat in caz de moarte, disparitie sau motive bine intemeiate.
Astfel, veti putea obtine inlocuirea martorului numai in masura in care veti dovedi cu inscrisuri faptul ca martorul propus nu este in tara la termenul fixat pentru audiere, iar in cazul admiterii cererii sa aveti pregatita nota de sedinta in care veti mentiona numele si adresa noului martor pe care il propuneti si cel mai bine ar fi sa fiti insotit/a la acel termen de acest nou martor, ca in cazul admiterii cererii sa-l puteti audia imediat pentru ca instanta sa nu fie nevoita sa acorde un nou termen in vederea citarii acestuia.