Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act de vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act de vanzare-cumparare

doi frati au act pe o casa,jumatate unu,jumatate celalalt. unu dintre frati face act de vanzare-cumparare unui nepot al sau fara ca celalalt frate sa isi dea acordul,dar ii face act de vanzare-cumparare pe partea sa de casa.se poate acest lucru,fara ca celalalt frate sa isi dea acordul? va multumesc anticipat pt raspuns.
Da, se poate! ... a vandut doar partea lui, nu si partea fratelui.
Numai daca cei 2 au realizat efectiv iesirea din indiviziune, pe cale notariala sau pe calea instantei de judecata. Daca insa cei doi nu au facut iesirea din indiviziune atunci sunt proprietari coindivizari.Si este mai greu de probat ca un act de dispozitie al unuia dintre frati a fost facut in nume propriu sau pentru celalat coproprietar. Este cazul clasic al viciului echivocului, astfel incat este de dorit si necesar si acordul fratelui
a actionat legal fratele care si-a vandut partea sa.